Marguerite a Julien: zakázaná postmoderní vášeň

Kultura
10. 12. 2016 14:34
Marguerite a Julien.
Marguerite a Julien.

Do českých kin tento týden vstoupil další snímek, který diváci mohli zhlédnout na již skončeném Festivalu francouzského filmu. A to možná ten nejnáročnější. Marguerite a Julien je velmi silný a emocionální film o zakázané lásce mimo běžné konvence odehrávající se v anarchistickém bezčasí. Loni se dokonce v Cannes ucházel o Zlatou palmu pro nejlepší film..

Jestli se do kina vydáte, připravte se na výjimečný, zároveň nesmírně náročný zážitek. Režisérka Valérie Donzelliová, z jejíchž filmů jsme v minulých letech mohli u nás vidět romeojuliovské drama Vyhlášení války, připravila postmoderní snímek, který nebude lehké pobrat možná ani na druhé zkouknutí. Samoúčelné scény, dlouhé záběry, aluze jiných slavných filmů, ždímání emocí, hra s diváky. To všechno Marguerite a Julien představují.

Bratr a sestra

Marguerite (Anaïs Demoustierová) a Julien (Jérémie Elkaïm) de Ravaletovi, syn a dcera lorda z Tourlaville, si jsou blízcí už od dětství. Hodně blízcí. Když postupně rostou a dospívají, jejich něžná sourozenecká náklonnost se mění v něco jiného a mnohem silnějšího - ve skutečnou vášeň. Asi nikoho nepřekvapí, že společnost se na jejich vztah nedívá zrovna s pochopením. Sourozenečtí milenci jsou proto donuceni prchnout od rodiny a prožít si svou hodně nekonvenční moderní pohádku o lásce, naději a smrti až do konce.

Na scénáři se podílela sama režisérka společně s představitelem hlavní role Juliena Jérémie Elkaïmem, a to na základě staršího původního scénáře Jeana Grualta, který loni zemřel ve věku 90 let. Několikrát se zdůrazňuje, že jde o skutečný příběh, který se před staletími opravdu odehrál. Především Anaïs Demoustierová je úžasná. Možná trošku ruší věkový rozdíl herců, na Elkaïmovi je hodně vidět, že je o devět let starší než Demoustierová (což podle scénáře být samozřejmě nemá), ale to je pouze detail. Pravdou je, že o látku měl svého času obrovský zájem François Truffaut, který příběh napsal, ale k produkci jeho vize nikdy nedošlo.

Samoúčelná postmoderna?

Jedním z mnoha problémů, které divák s filmem může mít, je problematické zařazení Marguerite a Juliena do ranku mimo jiné historického žánru. Snímek se tváří, že se odehrává někdy v šestnáctém nebo sedmnáctém století, závěrečné titulky dávají dokonce jasnou nápovědu roku 1603, ale není to zdaleka tak jednoduché. Na první pohled totiž něco nehraje - už třeba podle odívání postav, které je daleko modernější, nebo běžně využívané moderní techniky, jako jsou třeba moderní pistole nebo vrtulníky... Postmoderna dosahuje vrcholu.

Hodně zvláštní příběh Romea a Julie, i tak se dá na Marguerite a Juliena dívat. Je jasné, jak to musí skončit, a realističnost a syrovost závěru síle jen přidává. Takový vztah by vcelku pochopitelně nevydýchala ani dnešní společnost, natož ta před mnoha lety. A zůstává jen na vás, jak se na umělecký záměr tvůrců budete dívat - jestli jako na skutečný art, nebo - slovy Vočka Syzlaka ze Simpsonových o postmoderně - jako na nudnou "samoúčelnou úchylárnu". Výkladů je řada, stačí si vybrat. Sedí všechny.

Autor: David LanczFoto: , Youtube

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ