Marhoulův film Tobruk má za sebou první klapku

Kultura
2. 9. 2007 11:30
Václav Marhoul
Václav Marhoul

Václav MarhoulŠtáb režiséra, producenta a scenáristy Václava Marhoula je už úplný a třináctka odvážných herců, která s ním koncem minulého týdne odletěla do teplých krajin na natáčení válečného filmu Tobruk, patřičně znavena. V krušných podmínkách tuniské pouště, kde denní teploty přesahují 50 stupňů, totiž skoro týden procházeli tvrdým výcvikem. První klapka filmu se ozvala v neděli, kamera Vladimíra Smutného se má zastavit až začátkem listopadu.

Těsně před odletem z Prahy Marhoul líčil katastrofické zprávy z Tuniska, kde písečné bouře zničily příjezdové cesty na místo natáčení i stany. Při budování zákopů narazili dělníci na kámen a zničili několik těžkých strojů. Kontejnery s materiálem, mezi nímž byla i historická bojová vozidla, byly omylem vyloděny ve Valencii a cvičné pušky-repliky, vhodné tak prý nanejvýš k házení, až příliš dlouho prověřovala tuniská armáda, zda by se z nich přece jen nedalo střílet.

Marhoul herce vyzkoušel už v létě na výcvikové základně NATO ve Vyškově. "Aby dobře zvládli své role, musí mít vlastní vojenské zážitky," ospravedlnil nároky, které na ně před natáčením kladl. Chtěl, aby se kolektiv stmelil, a to se prý povedlo. "Stala se z nich homogenní parta, každý z nich pochopil, kam až může dojít a co všechno vydrží," dodal.

Zatímco lidé prý zvládnou nemožné, obává se o techniku, která musí odolat horku i písku. "Nejsme ale první, kteří točí na poušti," podotkl. Režisér odmítá, že by jeho Tobruk s osmdesátimilionovým rozpočtem byl velkofilmem. "Proti Jakubiskově Bathory jsme pořád nízkorozpočtovým projektem," dodal.

Mezi herci, z nichž žádný neprošel základní vojenskou službou, jsou například Jan Meduna, Michal Novotný, Petr Lněnička, Robert Nebřenský, Matěj Hádek a Kryštof Rímský. Dva měsíce budou žít jako vojáci ve stanech, odevzdají civil, budou si sami vařit a pečovat o zbraně. Příděl potravin bude limitován a jen vody bude prý dostatek.

"V rámci přípravy jsme se setkali s veterány, četli historické knížky, viděli válečné filmy a dozvěděli se spoustu informací o událostech před téměř sedmdesáti lety," uvedl Novotný. Marhoul jim pustil především drsný snímek Elema Klimova Jdi a dívej se a dále například Umírání za dlouhého dne, Pahorek, Nebeské jezdce i řadu dokumentů. Zpestřením byly dopisy Rudolfa Hrušínského otištěné v knize jeho pamětí o natáčení Brynychova filmu Oáza z roku 1972.

"Herci mají k dispozici manuál, jak se mají chovat. Týká se to i jejich styku s domorodkami," prozradil Marhoul. I když jim odebere mobily a vyhlásil na dobu natáčení prohibici, jednu výjimku přece jen povolil. Je to "dezinfekční" slivovice, kterou budou herci každé ráno kloktat. "Herci potřebují jakýsi detox od civilizace. Hlavně v nich potřebuji vyvolat stesk po domově," řekl Marhoul.

Tobruk připomene málo známou kapitolu druhé světové války, kdy příslušníci 11. československého pěšího praporu - Východního po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů v roce 1941 bránili na severu Libye před německými a italskými jednotkami poslední strategický přístav ovládaný spojenci. Premiéra snímku bude 10. září 2008.

Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ