Menzelův Anglický král porazil Hřebejkovu Krásku
03.03.2007 21:57 Aktualizováno 03.03. 22:57
Křišťálovou sošku Českého lva za nejlepší film i režii loňského roku dostal snímek Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Film získal celkem čtyři České lvy. Hřebejkova Kráska v nesnázích obdržela tři sošky za herecké výkony.
Hned v úvodu převzal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu režisér a scenárista Ivan Passer. Režisér žijící od roku 1969 v USA má na svém kontě jediný český film - Intimní osvětlení. "Děkuji akademii za laskavou připomínku, že už mi není třicet," zažertoval třiasedmdesátiletý Passer.
Atmosféru večera si prohlédněte ve fotogalerii.
Menzelův film, který už v únoru získal na prestižním berlínském filmovém festivalu Berlinale cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI), je adaptací stejnojmenné Hrabalovy prózy. Další České lvy dostal snímek v kategorii mužský herecký výkon ve vedlejší roli a nejlepší kamera. V prvním případě si sošku odnesl herec Martin Huba, ve druhém kameraman Jaromír Šofr. Film měl 11 nominací v deseti kategoriích.
"Všem ze štábu a hercům už jsem poděkoval mnohokrát. Takže hlavně bych chtěl poděkovat tomu, kvůli kterému jsme film točili, a to je pan Hrabal," řekl Menzel, který už v roce 1997 převzal Českého lva za umělecký přínos českému filmu. Pro devětašedesátiletého držitele amerického Oscara za film Ostře sledované vlaky je to první Český lev za režii. Ceny uděluje česká akademie od roku 1993. V roce 1994 neuspěl jeho film Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, byť byl nominován. Letos Menzel triumfoval s další adaptací svého oblíbeného spisovatele a přítele Bohumila Hrabala. O práva na "anglického krále" vedl řadu let spor s dalšími zájemci.
Kráska v nesnázích, kterou natočil Jan Hřebejk, si z osmi nominací odnesla tři České lvy, všechny za herecké výkony. Majiteli křišťálové sošky se stali za nejlepší ztvárnění hlavní role Anna Geislerová a Jiří Schmitzer. Ve vedlejší úloze byla oceněna Jana Brejchová, která natočila desítky snímků a především v 60. letech byla zářivou hvězdou českého filmu. Cenu za ni převzal režisér Hřebejk. "Jste pro mě největší ikonou poválečné kinematografie. Je mi ctí, že jsem s vámi mohl spolupracovat," vzkázal Hřebejk sedmašedesátileté herečce, která se slavnostního večera v pražské Lucerně nezúčastnila.
Se dvěma Českými lvy odešli z Lucerny tvůrci filmu Grandhotel Davida Ondříčka. Ocenění za nejlepší zvuk dostali Pavel Rejholec a Jakub Čech, za hudbu Jan P. Muchow. Nejlepší scénář vytvořil podle akademiků Robert Sedláček k filmu Pravidla lži. Český lev za nejlepší střih patří od dnešního večera Jiřímu Brožkovi za snímek Hezké chvilky bez záruky. Výtvarnou stránkou nejvíce zaujalo Fimfárum 2. Cenu převzala čtveřice Jan Balej, Pavel Koutský, Petr Poš a Martin Velíšek.
Kromě Českých lvů dostala cenu Tereza Boučková za nejlepší nerealizovaný scénář Zemský ráj to napohled. Divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 2006 se stal snímek Karla Janáka Rafťáci.
Moderátorem slavnostního večera byl herec Igor Chmela, při předávání cen ho doplňovali Marek Eben, Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Petr Čtvrtníček, Martin Dejdar, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Jan Budař, Ester Kočičková a prezident ČFTA Petr Vachler. Hudbu obstaral Okamžitý orchestr Varhana Orchestroviče Bauera.
Seznam oceněných:
Nejlepší film: Obsluhoval jsem anglického krále
Nejlepší režie: Jiří Menzel (Obsluhoval jsem anglického krále)
Nejlepší scénář: Robert Sedláček (Pravidla lži)
Mužský herecký výkon v hlavní roli: Jiří Schmitzer (Kráska v nesnázích)
Ženský herecký výkon v hlavní roli: Anna Geislerová (Kráska v nesnázích)
Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Martin Huba (Obsluhoval jsem anglického krále)
Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Jana Brejchová (Kráska v nesnázích)
Nejlepší kamera: Jaromír Šofr (Obsluhoval jsem anglického krále)
Nejlepší hudba: Jan P. Muchow (Grandhotel)
Nejlepší střih: Jiří Brožek (Hezké chvilky bez záruky)
Nejlepší zvuk: Pavel Rejholec, Jakub Čech (Grandhotel)
Nejlepší výtvarný počin: Jan Balej, Pavel Koutský, Petr Poš, Martin Velíšek (Fimfárum 2)
Divácky nejúspěšnější film: Rafťáci
Cena filmových kritiků: Pravidla lži
Nejlepší filmový plakát: výtvarníci společnosti AQS (Obsluhoval jsem anglického krále)
Nejlepší zahraniční film: Volver (Španělsko)
Cena čtenářů časopisu Premiere: Účastníci zájezdu
Dlouholetý umělecký přínos českému filmu: režisér a scenárista Ivan Passer
Cena Sazky za nejlepší dosud nerealizovaný filmový scénář: Tereza Boučková (Zemský ráj to na pohled)
Plyšový lev: Po hlavě do prdele
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.