Miroslav Ondříček: nádhera samozřejmosti

Kultura
30. 3. 2015 13:30
Miroslav Ondříček.
Miroslav Ondříček.

Machr s úsměvem, kameraman, který dřel pro celek bez zbytečných exhibic. Takový byl Miroslav Ondříček, podepsaný pod některými z nejzásadnějších československých filmů i pod americkými klasikami.

V rozestavěném baráku v jihočeských Miroticích ležel na stole namáčknutý mezi futry, jednou rukou ostřil a druhou užíral z talíře buchty, které napekla paní domu. Tak prý Ondříček natáčel jednu ze scén Intimního osvětlení, nenápadného, ale o to milovanějšího klenotu naší kinematografie. Na stejném "place" (dům byl skutečný, pořád stojí a filmaři rodině, která ho stavěla, přinesli natáčením vítanou finanční podporu) Ondříček nasnímal nádhernou scénu, v níž skutečný venkovský blázen balí přes plot představitelku hlavní ženské role Věru Křesadlovou a oslovuje ji Věro, i když ve snímku má jméno Štěpa. Snad ani ne improvizace, prostě nádherná náhoda, kameraman byl u toho, dal to "do krabice" a bylo.

A bylo. Takových příběhů se kolem Miroslava Ondříčka ovíjí bezpočet. Ony i mamutí kameramanské dílo, které nechal za sebou, se spojují v pocit nádherné samozřejmosti: jako by to jinak prostě být nemohlo. Ten pocit je svádivý, ale samozřejmě úplně klamný. Už jen Ondříčkův žánrový rozptyl, verzatilita, pokora a schopnost pracovat v tak odlišných poměrech a podmínkách dokazují, jak skvělým tvůrcem byl. Autorské filmy československé nové vlny (Hoří, má panenko) i hollywoodské "žánrovky" (Smrtící triky), systém socialistických tvůrčích skupin (Šebor-Bor) i americká komerční produkce (Touchstone a Samuel Goldwyn), černobílé "dokumentaristiky" všedního dne (Fádní odpoledne) i výpravná historická kostýmní dramata (Ragtime, Amadeus) - Ondříček uměl všechno a dělal, jako by to bylo samo sebou.

Amadea zná každý, v uplynulých dnech ostatně "oslavil" třicet let od své velké oscarové sklizně. Hoří, má panenko právem běží každou chvíli v televizi jako jeden z nejlepších - a nejdrsnějších - československých filmů vůbec. Je spousta scén, jak si Ondříčkovo mistrovství evokovat, a bohužel je za rok u příležitosti výročních filmových cen uvidíme v sestřihu. Mně vyvstávají ty hromadné interiérové, jako třeba ty ve zmíněném Intimním osvětlení. Drama Silkwoodová by nikdy nebylo tak drtivé bez nevyslovených, neviditelných, přesto téměř hmatatelných siločar v domě zastřešujícím milostný trojúhelník. Slavný filmový manifest Kdyby... se odehrává uvnitř studentských kolejí, kde panuje téměř totalitní režim. V Taking Off se rodiče "hipísáckých" dětí spolu v obýváku učí kouřit marihuanu. A Čas probuzení o léčbě katatonických pacientů diváka vtáhne do mikrosvěta newyorské nemocnice a dá mu zakusit mikrozázrak.

My dříve narození jsme pana Ondříčka znali jako elegantního pána s hůlčičkou, který i přes pokročilý věk a zdravotní problémy pořád neúnavně navštěvoval filmové akce a sledoval, co se v kinematografii děje. Nechodil už dobře, ale to oko otlačené od kukru kamery žhnulo a házelo jiskry.

Autor: Vojtěch RyndaFoto: , Euro

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ