Motto festivalu Brněnská šestnáctka zní "Je to boj"

Kultura
8. 10. 2018 20:52
Plakát k festivalu Brněnská šestnáctka.
Plakát k festivalu Brněnská šestnáctka.

Filmový festival Brněnská šestnáctka letos obeslalo 700 autorů z celého světa. Vybrané snímky návštěvníci zhlédnou od středy na několika místech v centru Brna. Kvůli prodloužené rekonstrukci kina Art přišel festival o svou hlavní základnu. Ztížené podmínky pro pořádání přehlídky se odrážejí i v jejím letošním mottu, které zní "Je to boj".

Na projekce zájemci vyrazí do provizorního kina v Radnické ulici, dále se festival koná v Uměleckoprůmyslovém muzeu a také v Tržnici na Zelném trhu. Doprovodný program lidé najdou i v kavárně Praha a krytu pod Špilberkem.

Šestnáctka je jedním z nejstarších filmových festivalů v Česku, bez přerušení ji v Brně pořádají od roku 1960. Prezentuje krátké filmy různého druhu - hrané, animované, experimentální, studentské, profesionální i neprofesionální.

"Hlavní program festivalu je tvořen soutěží krátkometrážních filmů, do které se každoročně přihlašují autoři z celého světa. Letos bylo do soutěže vysláno více než 700 snímků, z nichž jsme vybrali 41 filmů, které budou bojovat o hlavní cenu," uvedl v tiskové zprávě ředitel festivalu Milan Šimánek.

Kromě Čechů jsou zastoupeni Němci, Poláci, dále autoři z Nizozemska, Ruska nebo Belgie. O vítězném snímku rozhoduje mezinárodní pětičlenná porota. Další ceny udělí studentská porota a také diváci.

V doprovodném programu diváci zhlédnou například pásmo grotesek s živou hudbou nebo snímky Adély Babanové. Nebude chybět ani retrospektivní blok, tentokrát věnovaný snímkům Petra Němečka.

Motto "Je to boj" vystihuje komplikovanou situaci krátkého filmu, ale také jakýkoli tvůrčí proces vůbec. "Motto lze také vztáhnout k úsilí všech nadšenců a příznivců filmové kultury, kteří se zasadili o to, že festival probíhá nepřetržitě skoro šedesát let, že zdárně a bez ztráty cti přežil mnohé politické režimy a společenské poměry a že může nadále bojovat za svou prestiž," uvedla umělecká ředitelka Marika Kupková.

Autor: ČTK Foto: , Facebook/Mezinárodní festival krátkých filmů Brno 16

Další čtení

Taylor Swift, 2008

MTV změnila svět populární hudby, postupem času se přiklonila k reality show

Kultura
31. 12. 2025
Florence and The Machine

Výběr očekávaných kulturních událostí v ČR a ve světě v roce 2026

Kultura
31. 12. 2025

Začíná druhý ročník Noci betlémů, nabídne více než 30 výstavních míst

Kultura
27. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV