O Zlatého medvěda a stříbrné sošky v jednotlivých kategoriích se na letošním filmovém festivalu Berlinale utká 18 filmů. Na tiskové konferenci to oznámili organizátoři festivalu. Tradiční mezinárodní přehlídka nabídne ve dnech 9. až 19. února celkem 399 snímků, včetně několika, na nichž se podíleli čeští filmaři.
Festival se podle jeho ředitele Dietera Kosslicka ponese v duchu aktuálního vývoje ve světě, jakoby ho filmaři očekávali. "Je to program o tématech odvahy, o tématu naděje a ve filmech je také hodně humoru," řekl v Berlíně. Umělci podle něj sice audiovizuálně popisují "každodenní apokalypsu", ve které se nacházíme, ale činí tak s vtipem a s tím, že je možné najít ze situace cestu ven.
Problémy současného světa však nebudou vidět jen na filmových plátnech, odrazí se také přímo v dějišti festivalu. "Budeme mít nejvyšší bezpečnostní standard, co jsme zatím měli," uvedl Kosslick, podle něhož pořadatelé pro bezpečnost festivalu udělali, co je možné.
Žádný z pozvaných hostů přitom podle něj neodřekl účast ani po prosincovém teroristickém útoku na vánoční trh v německé metropoli, při němž zahynulo 12 lidí a další desítky utrpěly zranění. "Považuji to i za vyjádření postoje, že lidé neodříkají," poznamenal k tomu Kosslick.
Fanoušci se tak letos mohou těšit na to, že na červeném koberci spatří hvězdy stříbrného plátna, jakými jsou Catherine Deneuveová, Richard Gere, Penélope Cruzová, Hugh Jackman nebo Ethan Hawke. Do Berlína zavítají i slavní režiséři, včetně Dannyho Boylea, Akiho Kaurismäkiho nebo Agnieszky Hollandové.
Právě její snímek Přes kosti mrtvých, který Kosslick jmenovitě vyzdvihl, se bude ucházet o hlavní cenu festivalu - Zlatého medvěda. Do koprodukce filmu se zapojila také česká kinematografie. Na scénáři se podílel Štěpán Hulík, střihačem byl Pavel Hrdlička a jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Krobot. Se všemi Hollandová spolupracovala i na oceňované minisérii o Janu Palachovi Hořící keř.
O tom, kdo nakonec hlavní cenu získá, rozhodne porota vedená nizozemským režisérem a scénáristou Paulem Verhoevenem. Už nyní je jasné, že cenu za celoživotní dílo dostane jedenasedmdesátiletá italská kostymérka Milena Canonerová. Nositelka čtyř Oscarů se během své mnohaleté kariéry podílela například na filmech Mechanický pomeranč, Osvícení, Grandhotel Budapešť nebo Vzpomínky na Afriku.
Z českého hlediska bude zajímavé, jak si u diváků povede nový snímek režiséra Julia Ševčíka Masaryk. Film věnovaný jednomu životnímu období diplomata a politika Jana Masaryka bude uveden v hlavním programu festivalu jako součást přehlídky Berlinale Special. Světovou premiéru bude mít v Berlíně také slovensko-česko-maďarský film Pátá loď režisérky Ivety Grófové. Uveden zde bude v soutěži Generation Kplus.