Jubileum ostrostřelce
Na Vyšehradě si připomenou Vlastu Buriana, ocení Nárožného
14.12.2012 11:59
Společnost Vlasty Buriana připomene tohoto komika v neděli na Vyšehradě. V tento den uplyne 80 let od premiéry filmu Anton Špelec, ostrostřelec, jednoho z nejúspěšnějších Burianových snímků. V roce 1932 ho natočil režisér Martin Frič. Ve stejném roce natočil režisér Karel Lamač s Burianem i další slavnou komedii Lelíček ve službách Sherlocka Holmese. Ke vzpomínce na génia českého humoru zvou všechny milovníky "krále komiků" na Vyšehrad zakladatelé společnosti nesoucí jeho jméno.
"Odpoledne zahájíme ve 13.00 hodin krátkou bohoslužbou v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Poté na přilehlém hřbitově uctíme památku nejslavnějšího českého komika položením květin na hrob, ve kterém s ním odpočívá i jeho žena Nina. Promluví tu herečka a pěvkyně Soňa Červená," řekl spoluzakladatel Společnosti Vlasty Buriana Petr Holík.
Ve stejný den převezme herec Petr Nárožný diplom o udělení ceny Rytíř humoru. Před ním se tohoto uznání dostalo Jiřímu Suchému, Jitce Molavcové, Lubomíru Lipskému, Bolkovi Polívkovi, Josefu Dvořákovi, Ivanu Mládkovi, Jiřině Bohdalové a operním pěvcům Luďkovi Velemu a Miloslavě Fidlerové, kteří rovněž vytvořili řadu komických rolí.
Holík upozornil na to, že od Burianova úmrtí uplynulo začátkem roku 50 let, i na další "kulatá" výročí. Společnost vznikla před 15 lety, pět let poté se ujala převezení ostatků tohoto divadelního a filmového herce na Vyšehrad. Předloni byl zásluhou jejích členů v pražském Divadle Rokoko odhalen reliéf připomínající krátké účinkování slavného komika na této scéně. V roce 1916 ho tu angažoval divadelník a písničkář Karel Hašler.
V roce 1998, kdy česká kinematografie slavila sto let existence, se společnost zasloužila o pamětní desku na Burianově vile v Praze. Od stejného roku nese jméno krále českých komiků pasáž u Divadla Komedie, kde Burian působil v letech 1930 až 1944, ve foyer je i jeho busta. Zásluhou společnosti už čtyři roky zdobí Švandovo divadlo v Praze pamětní deska. Připomíná, že Burian tu působil v letech 1928-1930.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.