Na Zlaté Praze zvítězil dokument Umění setkávání

Kultura
20. 6. 2007 17:50
Zlatá Praha
Zlatá Praha

Zlatá PrahaHlavní cenu 44. ročníku mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha převzali ve středu večer při slavnostním večeru na Žofíně tvůrci hudebně-uměleckého dokumentu Umění setkávání o významu tance v různých kulturách světa. Pořad z britsko-francouzské koprodukce propojuje ukázky práce malijských, kambodžských, tuniských a francouzských choreografů a je podle poroty dobře napsán a poeticky a zábavně zpracován.

České křišťály předala porota třem zahraničním pořadům. Na jednom z nich se podílel slavný český choreograf Jiří Kylián. Je to černobílý nizozemský projekt "Car-men", využívající v soudobém zpracování motivy z Bizetovy opery Carmen a kombinující prvky moderního tance a němého filmu.

Stejně byl v Praze oceněn záznam Mozartovy Figarovy svatby z loňského letního Salcburského festivalu pořízený rakouskou televizí ORF. Třetí Český křišťál má francouzský dokument s názvem Patetická o Čajkovského Šesté symfonii.

Česká televize, pořadatel festivalu, udělila svou cenu polskému snímku Souboj mezi karnevalem a půstem, podle poroty vizuálně nápaditému záznamu představení Polského tanečního divadla; pořad ve věčném tématu sváru odříkání a nadbytku dokázal skloubit hudbu jdoucí napříč dobou a žánry, klasický i moderní tanec, jednoduchost prostředků i gejzíry nápadů.

Cenu diváků, jichž hlasovalo na tři sta, si z festivalu odnesl pořad České televize Jarek a Amadeus aneb Mí Slezané mi rozumějí. Zachycuje Mozartovu operu Cosi fan tutte v přebásnění populárního ostravského písničkáře Jaromíra Nohavici.

Trocha optimismu do světa

Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových svou cenu udělila německému pořadu Tanec pro všechny. Dokument z jižní Afriky podle zdůvodnění přináší do často depresivního obrazu světa projasněnou optimistickou zprávu.

Protagonisty hudební části večera byly v přímém televizním přenosu dva mužské vokální soubory - Gentlemen Singers a 4tet.

Festival Zlatá Praha se soustřeďuje na hudbu a tanec na obrazovce a konal se od soboty. Ve videotéce projevili letos návštěvníci největší zájem o filmy o nejpopulárnějších operních pěvcích současnosti Anně Nětrebkové a Rolandu Villazónovi.

Na festival letos přihlásilo 70 společností z téměř třiceti zemí celkem 124 televizních pořadů. Dokumentů bylo 54, původních hudebních a tanečních programů 29 a pořadů v kategorii hudební drama 41.

Festivalové programy nabídly mimo jiné setkání s legendárními televizními hudebními režiséry a prezentaci čínské, indické a kazašské televize. "Měli jsme na šest set registrovaných účastníků, z toho 150 ze zahraničí," řekl novinářům ředitel festivalu Vítězslav Sýkora. Přehlídka se podle něj rozšířila o pop a rock a zcela se otevřela world music. "Dostali jsme na obrazovce během těchto pěti dní obrovský prostor, tolik hudebních pořadů během týdne je nevídaných," prohlásil Sýkora. Česká televize zařadila na středeční večer projekci vítězného snímku.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ