Nezvyklý film Hovory s TGM míří do kin, zachycuje i Karla Čapka

Kultura
3. 7. 2018 06:40
Herci (zprava) Martin Huba a Jan Budař představili 2. července 2018 na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech film Hovory s TGM.
Herci (zprava) Martin Huba a Jan Budař představili 2. července 2018 na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech film Hovory s TGM.

Nezvyklý film o dvou výjimečných postavách českých dějin, Tomáši Garrigue Masarykovi a Karlu Čapkovi, připravuje do kin režisér Jakub Červenka. Snímek Hovory s TGM jsou dialogovým filmem, který zachycuje atmosféru rozhovorů obou mužů. Do kin by se měl dostat 18. října, na výročí takzvané Washingtonské deklarace, kterou byla prohlášena nezávislost Československa.

Jak řekl Červenka, film má představit obě téměř ikonické osobnosti spíše jako skutečné lidi. "Já jsem se s nimi za ty skoro tři roky tak sžil, že jsem je přestal vidět jako ikony, ale jako lidi se všemi jejich slabostmi," řekl. "Filmem chceme připomenout základy, na nichž naše republika vznikla, a těmi jsou myšlenky demokracie, tolerance, pravdy a lásky," uvedl Červenka.

Čistě dialogový film se podle Červenky hojně natáčel v 60. letech minulého století, ale v posledních letech téměř vymizel. Hovory s TGM tak budou mít i neobvyklou formu.

V hlavních a prakticky jediných rolích filmu hraje Karla Čapka Jan Budař a Masaryka Martin Huba. Pro něj to bylo už několikáté herecké setkání s prvním československým prezidentem. Jak řekl novinářům, přesto to pro něj byla opět čest a další výzva. "Také jsem se díky natáčení dozvěděl víc, než je všeobecně známo o této velké a rozporuplné osobnosti," řekl Huba.

Jan Budař zase dva měsíce četl Čapkovy knihy, četl si o něm a chodil po místech, kde se Karel Čapek pohyboval. A naučil se psát pravou rukou.

Natáčelo se na přelomu dubna a května letošního roku v autentickém prostředí Topolčianského zámku, kde dva velikáni české demokracie své debaty kdysi vedli. Scénář napsal znalec Masaryka Pavel Kosatík, jako kameraman film nasnímal Jan Malíř.

Pavel Kosatík vycházel při psaní scénáře ze samotné knihy i z dosud nezveřejněných Masarykových dopisů. "Masaryk a Čapek jsou dost možná tím nejlepším, co jsme během sta let měli. Do jejich příběhu v přímém přenosu jsme chtěli vložit celý jejich život a dynamiku," dodává Kosatík k samotnému filmu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ