Originální komedie scenáristy a režiséra Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově získala 15 nominací na Českého lva. Dvanáct jich mají Kobry a užovky Jana Prušinovského a po devíti debut Slávka Horáka Domácí péče s pohádkou Alice Nellis Sedmero krkavců. Film Schmitke režiséra Štěpána Altrichtera získal osm nominací. Výsledek prvního kola hlasování svých členů ve středu oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).
Laureáti převezmou ocenění 5. března v pražském Rudolfinu, moderátorkou večera v přímém přenosu České televize bude opět Lucie Výborná.
Snímky Ztraceni v Mnichově, Kobry a užovky a Domácí péče dominují i nominacím v Cenách české filmové kritiky, které budou předány už 23. ledna v pražském divadle Archa. Shodně se objevily v kategoriích nejlepší film, scénář i režie.
Celkem 119 členů ČFTA vybíralo ze 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2015. O České lvy se utkají v 15 kategoriích. Novinkou 23. ročníku je udílení cen za televizní tvorbu. Zapojily se Česká televize, TV Prima, TV Nova, HBO Europe a TV Barrandov, které do tří kategorií nominovaly vybraná díla. Akademici o nich rozhodnou ve druhém kole hlasování.
Na středeční tiskové konferenci ČFTA byli vyhlášeni i vítězové nestatutárních cen - za nejlepší filmový plakát a ceny filmových fanoušků. Jsou jimi Michal Tilsch, tvůrce plakátu filmu Kobry a užovky, a režisér tohoto snímku Jan Prušinovský. Letos poprvé převzali vedle diplomů skleněné sošky designéra Jakuba Berdycha.
Podle prezidenta akademie Iva Mathé je pozoruhodné, že si její členové všimli například česko-německého filmu Schmitke. "Nedokážu odhadnout, do jaké míry se favorité prosadí, i když filmy Ztraceni v Mnichově, Kobry a užovky či Domácí péče mají nominací nejvíc. To ale není záruka pro finální hlasování," řekl Mathé.
Českého lva za nejlepší dokument může získat jeden z pětice snímků Evangelium podle Brabence (režie Miroslav Janek), Filmový dobrodruh Karel Zeman (režie Tomáš Hodan), Mallory (režie Helena Třeštíková), Opři žebřík o nebe (režie Jana Ševčíková), Vlna vs. břeh (režie Martin Štrba).
Do kategorie Nejlepší film byly nominovány s trojicí s nejvyšším počtem nominací i snímky Fotograf režisérky Ireny Pavláskové a Schmitke Štěpána Altrichtera.
Do finálové pětice o nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studenstký snímek se probojavaly Hudečkův Furiant, Soukupův Lesapán, film Jakuba Šmída Amanitas, Václava Huleše Táta a Jana Sasky Happy End.
Nově mohli akademici navrhnout kandidáty na cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize. Do druhého kola postupují návrhy, které podpořili nejméně tři členové akademie.
Sošku Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli mohou získat herečky Alena Mihulová za film Domácí péče, Máša Málková za film Fotograf, Tereza Voříšková za roli ve filmu Laputa, Martha Issová za Sedmero krkavců a Jana Plodková za Ztraceni v Mnichově. Z jejich mužských kolegů pak Boleslav Polívka za film Domácí péče, Karel Roden za roli ve filmu Fotograf, Hynek Čermák za Gangster Ka, Matěj Hádek za Kobry a užovky a Martin Myšička za roli ve snímku Ztraceni v Mnichově.
Cena Český lev se uděluje od roku 1993. ČFTA byla založena o dva roky později, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek. V současné době má 266 členů.
Nominace Českých lvů: jaký scénář vyhraje a kdo dostane nejvíc sošek?
Kultura
20. 1. 2016 15:01Ztraceni v Mnichově: Sir „P“, devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání Francouzského kulturního institutu ocitne v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir „P“ po Daladierovi dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška za dramatických okolností unese český novinář Pavel a na základě sirových kontroverzních citací Daladiera tak trochu nechtěně rozpoutává mezinárodní politický skandál. Francouzská strana přistoupí k radikálnímu řešení nepříjemné situace a rozhodne se spáchat atentát na vlastního národního hrdinu. Ale to je jen polovina příběhu...
Autor: ČTK Foto: ČTK , Facebook, Youtube