O Zlatého medvěda zabojuje sedmnáct filmů. Ani jeden český

Kultura
30. 1. 2019 13:18
Režisér Dieter Kosslick.
Režisér Dieter Kosslick.

O Zlatého medvěda se na letošním mezinárodním filmovém festivalu Berlinale utká 17 filmů. Žádný český v hlavní soutěži není. Program 69. ročníku přehlídky v Berlíně představil jeho šéf Dieter Kosslick. Festival, který bude i letos plný politických témat, začne 7. února. Své brány návštěvníkům, kterých má být znovu kolem půl milionu, uzavře o deset dní později.

"Ukazujeme převážně filmy, které reflektují politický a společenský vývoj," říká Kosslick, podle něhož se letošní ročník dá označit heslem feministek ze 60. let - Soukromé je politické. Řada snímků se tak věnuje tíživým dopadům politiky, globalizace nebo náboženství na obyčejné rodiny.

Dlouholetý šéf festivalu, který letos v této roli končí, dnes učinil zvláštní nabídku politikům Alternativy pro Německo (AfD), kterou mnozí pozorovatelé označují za pravicově populistickou až radikální. "Všichni členové AfD, všichni poslanci AfD v parlamentu budou moci zadarmo do kina. Osobně pozváni ode mě. Zaplatím každý lístek," uvedl Kosslick, podle něhož se akce týká dokumentárního filmu Tajný archiv ve varšavském ghettu.

Po zhlédnutí snímku o holokaustu, který Berlinale uvede 10. února, by podle Kosslicka i politikům AfD mělo být jasné, že Hitler a doba nacismu nejsou jen "ptačím trusem" na úspěšných německých dějinách, jak o tom v minulosti mluvil šéf protiimigrační strany Alexander Gauland.

"Znovu se bude diskutovat také o rovnosti pohlaví," poznamenává sedmdesátiletý Kosslick, který je rád, že sedm ze 17 soutěžních filmů režírovaly ženy. "V tom jsme napřed," říká ke srovnání s ostatními festivaly. Zároveň hned ujišťuje, že všechny soutěžní filmy byly vybrány, protože jsou kvalitní, nikoliv proto, že za by za nimi stály ženy.

Jednou z nich je i polská režisérka Agnieszka Hollandová, která s sebou do německé metropole přiveze snímek Mr. Jones o hladomoru v Sovětském svazu, který si ve 30. letech vyžádal životy až šesti milionů Ukrajinců. Pozornost zřejmě vzbudí i film francouzského režiséra Françoise Ozona Grâce à Dieu (Z boží milosti) o zneužívání chlapců katolickými kněžími nebo snímek Elisa y Marcela španělské režisérky Isabel Coixetové o dvojici lesbických žen, které kvůli svému vztahu raději opustí katolické Španělsko.

V hlavní soutěži mají zastoupení i snímky z Německa, Rakouska, skandinávských zemí, Turecka, Brazílie, Číny nebo Mongolska. O tom, kdo z nich v souboji o Zlatého a Stříbrné medvědy uspěje, rozhodne porota v čele s francouzskou herečkou Juliette Binochovou. Z dalších hvězd filmového plátna do Berlína přijedou třeba Christian Bale nebo Tilda Swintonová.

Česko bude podle dosud zveřejněného programu na Berlinale zastoupeno jen krátkým snímkem Pouštět draka a koprodukcí íránského filmu Nasht. Na festivalu se představí celkem na 400 děl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michael Sohn

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ