Obr Dobr: Spielbergův návrat k dětem

Kultura
1. 9. 2016 19:30
Snímek z filmu Obr Dobr.
Snímek z filmu Obr Dobr.

Tvorba britského spisovatele s norskými kořeny Roalda Dahla není v našich končinách příliš známá - anebo minimálně dostatečně doceněná. Vedle tvorby pro dospělé čtenáře to jsou především okouzlující moderní pohádky pro děti. V jeho hlavě se zrodil Willy Wonka z továrny na čokoládu, právě on je autorem Jakuba a obří broskve nebo Fantastického pana Lišáka. A je také tvůrcem obřího světa v Obru Dobrovi.

O Stevenu Spielbergovi, multitalentovaném tvůrci nového filmu Obr Dobr, jehož cesta českými kinosály začíná tento týden, se asi není potřeba příliš rozepisovat. Po letech se opět vrátil k tvorbě pro děti, k níž ostatně inklinoval i ve spoustě ostatních filmů - důraz na rodinu a dětské postavy mu byl vlastní vždycky. Mimo jiné se před návštěvou jeho nejnovějšího snímku vyplatí znát jeho starší hit z 80. let E. T. mimozemšťan, čímž vám neunikne jedna roztomilá narážka na přátelství dítěte s postavou "odjinud".

Hodní a zlí obři

Hlavní hrdinkou je dívenka Sophie, jež žije v sirotčinci a trpí nespavostí. Jednou uprostřed noci zahlédne podivnou obří bytost - a bytost zahlédne i ji. Je to obr, který Sophii svou dlouhou rukou vytáhne z postele a odnese ji do země obrů. Holčička má štěstí, že ji unesl právě tenhle obr. Jako jediný totiž lidi nežere, naopak Sophii před ostatními, kteří jsou mnohem větší, tupější a nebezpečnější, ochraňuje. Oba jsou osamělí, proto se brzy spřátelí, a hodný obr, jemuž Sophie začne říkat Dobr, ji dokonce vezme s sebou do práce - jeho povoláním je foukat dětem do postelí sny.

Sophie mu na oplátku pomůže vyřešit, co s ostatními obry, kteří každou noc chodí lidi krást a pojídat, a navíc ho jako jediného nelidožrouta šikanují. Společně prožijí zábavné dobrodružství, ve kterém nechybí napětí, odporné fňokurky, anglická královna a dojímavý závěr. A taky humor. Sice hodně dětský, Obr Dobr je určen malému publiku, ale nepřekračující únosné meze, které by dospělého obtěžovaly.

Hrana humoru

Projekt na výpravné zfilmování Obra Dobra (existují totiž animované či televizní adaptace) ležel v Hollywoodu producentům v hlavě už dlouho. Přemýšlelo se o něm již v devadesátých letech, kdy se do titulní role počítalo s Robinem Williamsem; v minulosti se o námět zajímal i Spielberg a přemlouval tento týden zesnulého Gene Wildera, aby si vyzkoušel úlohu Dobra. Podařilo se až letos - a po nepříliš povedených filmech pro podobné publikum z letošního léta (pětka Doby ledové, Tajný život mazlíčků a podobně) určitě patří k těm lepším. Smůla je, že minulý týden šel do kin Můj kamarád drak, který je na dost podobné téma.

A hlavně je dobře, že se režie chopil Mistr Spielberg. Právě jeho um zapříčinil, že scény, které oscilovaly na hranici vtipu a trapnosti, po chvílích lavírování překlopil na správnou stranu. Týká se to hlavně zapojení anglické královny do děje a "prdící scéna" při slavnostní snídani, která mohla k dětinskému nevkusu sklouznout velmi snadno, ale režisér to víceméně ukočíroval.

Americky britský film

Právě tak, jako byl Roald Dahl výsostně britský spisovatel, třebaže jeho rodiče pocházeli z Norska, je i Obr Dobr nejen osobou režiséra a jeho osvědčeného tvůrčího týmu (například hudbu dodal prověřený skladatel John Williams) filmem americkým, ale zároveň maximálně britským. Kouzelné prostředí retro Londýna, atmosféra sirotčinců a zablácených nočních ulic jsou svou britskou esencí natolik natolik prodchnuté, že sami Britové by to možná ani stejně dobře nedokázali. A to se natáčelo v kanadském Vancouveru.

Režisér měl i správnou ruku na obsazení. Po počátečních rozpacích z trošku v úvodu prkenné představitelky hlavní role Ruby Barnhillové se ukázalo, že i ona zvládla svůj part dobře, a i když na mizanscéně nechybí prakticky žádnou ze 117 minut stopáže, vypořádala se se svým úkolem výborně. A to je Obr Dobr v jejích dvanácti letech první zkušenost před filmovou kamerou! Podstatně více zkušenostmi oplýval představitel hodného obra Mark Rylence, letošní držitel Oscara za vedlejší roli v předchozím Spielbergově filmu Most špionů, a také je dokázal prodat. Jeho postavička smutného a dobráckého obra je dojímavá i živá zároveň. Společně s animátory, kteří ho upravili do osmimetrové obří podoby, tak stvořili postavu, která se ze všeho nejvíc podobá nějakému hodnému dědečkovi.

Obr Dobr je film, který dospělému divákovi bude stačit vidět jednou, ale určitě u toho nijak neutrpí. Pobaví se, dojme se, a hlavně ho může těšit, že se budou bavit jeho děti. Těm je snímek určen - a soudě podle jejich reakcí při slavnostní premiéře, tvůrci nestřelili vedle. A o to jim šlo především.

Autor: David LanczFoto: , Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ