Olomoucký filmový festival připomene režiséra Paradžanova

Kultura
11. 10. 2014 12:54
Filmoví fanoušci se mohou těšit třeba na snímek Stíny zapomenutých předků z roku 1964.
Filmoví fanoušci se mohou těšit třeba na snímek Stíny zapomenutých předků z roku 1964.

Tvorbě kavkazského režiséra Sergeje Paradžanova bude věnována dvoudenní filmová přehlídka, která se uskuteční příští týden v Olomouci. Festival návštěvníkům představí jeho nejslavnější snímky, probrat je budou moci také s filmovými odborníky. Součástí přehlídky je koncert ázerbájdžánského hudebníka hrajícího na orientální strunný nástroj tar.

Přehlídka ponese název Barvy Sergeje Paradžanova a připomenout chce letošní nedožité devadesáté narozeniny tohoto režiséra. Filmoví fanoušci se mohou těšit na snímek Stíny zapomenutých předků z roku 1964, který je umístěn do prostředí ukrajinských Karpat mezi rusínské etnikum Huculů. Chybět nebude ani snímek Barva granátového jablka, který se řadí mezi nejslavnější režisérovy filmy, Legenda o Suramské pevnosti a snímek Ašik-Kerib.

Přehlídku doprovodí v kapli Božího těla středeční koncert Mehbuba Šukurogla, jednoho z neznámějších hudebníků žánru mugam v Ázerbájdžánu. Hraje na strunný nástroj tar. "Hudební žánr mugam, který se vyvíjel během několika tisíciletí, má hluboké kořeny v turkické, perské, arabské a indické hudební tradici. To vše se odráží v ázerbájdžánském mugamu, který byl v roce 2008 uznán UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví lidstva," uvedla Nela Klajbanová z olomouckého sdružení Pastiche Filmz.

Sergej Paradžanov, sovětsko-arménský filmový režisér a scenárista, je považovaný za jednoho z největších géniů kinematografie 20. století. Letošní devadesáté výročí jeho narození si budou moci lidé připomenout ve středu a ve čtvrtek ve filmovém sále Konvikt Univerzity Palackého.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ