Film režiséra Davida Ondříčka Ve stínu bude mít slavnostní premiéru 12. září a o den později přijde do tuzemských kin. Cestu snímku s Ivanem Trojanem a německým hercem Sebastianem Kochem k zahraničním divákům komplikuje fakt, že již 14. září se uzavírají národní nominace na Oscara.
"Strašně moc to záleží na tom, zda nás Česká filmová akademie nominuje na Oscara. Náš koproducent Ehud Bleiberg má připraveny nejrůznější plány, kdybychom nominováni nebyli, tak nám je to dost razantně zkříží," řekl režisér a producent Ondříček.
Přípravy trvaly čtyři roky, dvakrát bylo natáčení odloženo a Marek Epstein napsal 17 verzí scénáře. Natáčelo se v Praze, v Polsku, jehož exteriéry zastoupily ty české z 50. let, i v barrandovských ateliérech. Když se začátkem roku nedostal na Berlinale, Ondříček ho celý přestříhal. Poradit si při tom nechal i od zkušeného Ivana Passera.
Komunista hrdinou?
Příběh z první poloviny 50 let kombinuje detektivku s politickým thrillerem. Zatímco Koch hraje východoněmeckého policistu, který je vyslán do Československa pomoci s politickými procesy, Trojan představuje kriminalistu Hakla ze staré školy. Nakonec se utká s mocí bývalé Státní bezpečnosti (StB). "Od začátku jsem chtěl, aby ten film byl o tom, že boj proti nespravedlnosti je důležitý, i když je předem ztracen," sdělil Ondříček.
Tvůrci podle něj chtěli, aby postava Hakla byla uvěřitelná. Proto byl v jednu chvíli ve scénáři i komunista. "Když jsem si nastudoval tu dobu, tak mi přišlo, že v tu dobu byla obrovská pravděpodobnost, že policista bude zároveň komunistou. Ale Ivan to odmítl. Dlouho jsme se o tom bavili a dospěli jsme k názoru, že bude lepší, když komunistou nebude, protože ten film je striktně antikomunistický. Stejně jako jeho tvůrci," podotkl Ondříček.
Dramatický příběh, který se odehrává před měnovou reformou v první polovině 50. let, zaujal Sebastiana Kocha natolik, že tvůrcům "odpustil" i jeho zdlouhavou realizaci. "Film má působivé poselství, proto jsem se rozhodl pro jednu z rolí," uvedl při úterní návštěvě Prahy jeden z nejobsazovanějších německých herců, který zazářil v oscarovém dramatu Životy těch druhých.
Jako jedna z posledních dostala ve filmu roli Soňa Norisová. "Zkoušel jsem různé známé herečky, ale nebylo to dobré. Už jsem si myslel, že ta role je špatně napsaná, ale přijela Soňa a hned to bylo skvělé," sdělil Ondříček.
Další role ve filmu ztvárnili David Švehlík, Jiří Štěpnička, Marek Taclík, Norbert Lichý, Martin Myšička a Miroslav Krobot. Na plátně se mihne letos v červnu zesnulá Jaroslava Adamová, větší roli policejního balistika dostal koproducent Kryštof Mucha.