Oscarový Milionář: Láska v časech <span>chudoby a adrenalinu</span>

Kultura
23. 2. 2009 16:10
Milionář z chatrče má osm Oscarů.
Milionář z chatrče má osm Oscarů.

Milionář z chatrče má osm Oscarů.Všichni, zdá se, milují Milionáře z chatrče. Ať si taky někdo zkusí nemít rád toho životem zkoušeného chlapce a nepřát mu, aby získal svou lásku a pytel peněz.

Příběh filmu skotského režiséra Dannyho Boylea se navíc v něčem podobá příběhu jeho protagonisty - relativně malá a outsiderská produkce bez mezinárodních hvězd válcuje ceny od Zlatých glóbů přes BAFTA po Oscary, jichž získal celkem osm. I tržby tvůrcům jistě dělají radost. Milionáře z chatrče je možné vnímat jako hodně rychlý, hodně barevný film nabitý velkým optimismem a neochvějně směřující k velkému happy endu, aniž publikum koupe v přílišném nevkusu.

Někdo (například já) se ale při sledování toho filmu může také trochu ošívat - a vidět v něm spíše než výpověď o životě kluků z indických slumů zprávu o potřebách materiálně zajištěného západního publika a o úloze, již v jeho vnitřním životě hrají masy anonymních chudých třetího světa. Boyle v Milionáři umožní si s nimi trochu "zasoucítit", zároveň upevní představu vzdáleného chudého jako ušlechtilého divocha moderní doby, jehož život je jaksi pravdivější a duchovnější, udělá z něho milou abstrakci, které je v kině možné držet palce. Jeho příběh zároveň odvypráví způsobem dost překotným na to, aby se nikdo necítil ničím zatěžován.

Nezačíná to nejlépe, ale třeba to dobře skončí.Hrdinou filmu (a v Česku stejnojmenné literární předlohy Vikase Swarupa) je Džamál (Dev Patel), mladík původem ze slumu v indické Mumbaí (dříve Bombaj). Úvod filmu ho ukazuje v dost zapeklité situaci - je zavřený ve sklepení jakési infernální strážnice, kde ho zlý policajt na rozkaz ještě zlejšího policajta mlátí, topí a pouští do něho elektrický proud. Džamál se totiž dostal podezřele daleko v indické verzi soutěže Chcete být milionářem? a představitelé zákona považují za jisté, že někomu s jeho původem se něco takového nemohlo povést jinak než podvodem. O hrdinu ale není důvod se moc bát - za chvíli budou z mučitelů Džamálovi nejlepší kámoši a stane se to stejně snadno a neodůvodněně jako spousta dalších věcí v Boyleově snímku.

Výslech na policejní stanici rámuje Džamálovu životní story, která začala v bídném slumu, kde hrdina vyrůstal spolu se starším bratrem Sálimem, a po zavraždění jejich matky při protimuslimském pogromu je zavedla na místo ještě horší - do „sirotčince" vedeného gangsterem Mamanem (Ankur Vikal). Ani tam se ale naštěstí příběh nezastaví, kluci toho uvidí a zažijí ještě hodně, jejich cesty se přitom postupně rozcházejí - Sálim přijímá pravidla světa, kde přežijí jen nejsilnější, pokud možno vybaveni pistolí, Džamál si přes všechnu špínu kolem uchová jakousi nevinnost, žije proto, aby se ještě jednou mohl setkat s dětskou láskou Latikou (Freida Pintová). Tahle touha ho přivede i do televizní soutěže, v níž jako by pro něho osud připravil především takové otázky, na které ho dříve naučil odpověď.

Být tak milionářem!Příběh Milionáře z chatrče je pohádka hlásící se k tradicím Hollywoodu i Bollywoodu, v lecčem připomínající i knihy Charlese Dickense. A na pohádku jistě nemá význam vznášet nějaké přehnané nároky. Danny Boyle ale pro vyprávění své pohádky zvolil značně nepohádkový styl, snaží se ji přesadit z fantazijního světa do jakési pseudoskutečnosti, dosáhnout toho, aby si jeho film uchoval jednoduchou emoci trochu moralizujícího a současně čistě únikového vyprávění a zároveň byl svědectvím o realitě života těch nejchudších z chudých.

Režisér i jeho štáb si přitom počínají velice zručně, otázkou (alespoň pro mě) zůstává, jestli to spojení neskrývaného eskapismu a sugerovaného syrového realismu je - promiňte mi ten výraz - správné. Život ve slumu ukazuje film jako kaleidoskop vzruchů, překotný sled barev, emocí, radosti i krutosti. Boyle to všechno předvádí pro něj typickým stylem - roztěkaná kamera (Anthony Dod Mantle), střih dynamický až na hranici chaosu (Chris Dickens), tepající klubová hudba. Jeho metoda vede k paradoxnímu výsledku, vytváří svět, který působí jako velmi živoucí, zároveň z něj ale těžko může něco ulpět, vražda proběhne stejně rychle jako závan barevného šátku, není třeba se kvůli ní nějak znepokojovat - tvůrci nám v rámci toho adrenalinového tripu ten nepříjemný vjem jistě rychle nahradí nějakým jiným.

Jaké to je, žít ve slumu?Boylem zobrazený svět indické chudiny je působivý, ale i bezpečný, člověka obklopí, ale pod kůži se mu nedostane. Od chvíle, kdy se vyprávění Milionáře z chatrče zklidní, se z filmu navíc stává pohádka čím dál přiznanější, přitom se také ukazuje, že tvůrci toho k vyprávění tak moc nemají. Mezi "cviky", které jsou v tomto typu příběhu možná povinné, film najednou kodrcá až překvapivě těžkopádně, zaplétá se do trochu instantních úvah o osudu, úporně demonstrovaného optimismu, který ale nakonec působí docela mělce. Láska hory přenáší, to zaprvé. A když se člověk trochu nešikovně narodí, může vždycky vyhrát nějakou tu televizní soutěž. Nebo tak něco.

ČTĚTE TAKÉ: Oscar 2008: zvítězil Milionář z chatrče

Milionář z chatrče (Velká Británie). Režie: Danny Boyle, scénář: Simon Beaufoy, hrají: Dev Patel, Madhur Mittal, Freida Pintová, Irfan Khan a další

Foto: Bontonfilm

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ