Oscarový úspěch <span>Ďáblovy dílny</span> překvapil i inspiroval

Kultura
26. 2. 2008 11:21
Scéna z filmu Ďáblova dílna.
Scéna z filmu Ďáblova dílna.

Stefan Ruzowitzky se raduje z Oscara.Historický úspěch rakouského snímku Ďáblova dílna při nedělním udílení cen americké filmové akademie inspiroval rakouský tisk k diskusi o dvou tématech: potřebě využít tohoto úspěchu na Oscarech ke zvýšení státní podpory filmu a k úvahám o rozdílech v americkém a evropském filmovém vkusu.

Snímek režiséra Stefana Ruzowitzkého byl natočen v koprodukci s Německem podle knihy Adolfa Burgera, slovenského rodáka, který žije v Praze. Vypráví příběh vězňů koncentračního tábora Sachsenhausen, kteří byli donuceni nacisty vyrábět ve velkém falešné librové bankovky.

ČTĚTE TAKÉ: Vězeň č. 64401 Adolf Burger se chystá na předávání Oscarů, Inflace nacistů v kinech (Týden 38/2007)

Všichni odpovědní rakouští činitelé, včetně nejvyšších představitelů vlády, reagovali na zisk Oscara ujišťováním, že se zasadí o větší podporu rakouské i evropské kinematografie. Teď je třeba je vzít za slovo a konečně ukončit trapnou situaci s nedostatečnou podporou filmu v zemi, napsal například list Kurier.

Scéna z filmu Ďáblova dílna.Ještě více prostoru je ale věnováno úvahám o tom, jak vůbec mohl rakouský snímek s poloviční účastí německých producentů v soutěži uspět. Komentátoři se shodují v tom, že to nikdo nečekal už proto, že v posledních letech byl právě německý film několikrát oceněn a předpokládalo se, že Oscar půjde spíše někam "na východ". Navíc Ďáblova dílna loni neuspěla na festivalu v Berlíně a přímo v Rakousku měla jen průměrné kritiky a slabou návštěvnost. Jenže se ukázalo, že ve Spojených státech mají mezi cizojazyčnými filmy nadále největší šance historické snímky, zejména ty s tematikou druhé světové války a boje proti nacismu. "Když se člověk blíže seznámí se složením komise, která o tomto Oscaru rozhoduje, ani se nediví. Sedí v ní převážně staří lidé, navíc mnohdy z rodin, které uprchly do Ameriky před nacisty," píše rakouský tisk.

A tak zatímco Ďáblova dílna zůstala v Evropě vcelku bez úspěchu, v zámoří dostala Oscara. "O hlubokém rozdílu ve filmovém vkusu svědčí i to, že se stejnou jistotou můžeme tvrdit, že největší letošní oscarový vítěz - film Tahle země není pro starý - by neuspěl na žádném evropském festivalu," píše deník Die Presse, který označuje americký film za přeceňovaný. Navíc dochází k závěru, že letošní oscarová noc potvrdila, že ve Spojených státech převládají temné, válečné obrazy společnosti a znovu bylo rehabilitováno násilí.

"Co tedy umožnilo Ďáblově dílně vyhrát Oscara?" ptá se Kurier. A odpovídá: "Skutečnost, že si autoři na otázku Umění, nebo komerce? odpověděli zcela po americku: Obojí!"

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ