Americká akademie se připravuje na eventualitu, že konflikt mezi scenáristy a největšími studii nebude vyřešen do 24. února, kdy se budou vyhlašovat Oscary za loňský rok. V tom případě je možné, že scenáristické sdružení WGA se rozhodne slavnost bojkotovat: ceremonii by pak nebylo možné uspořádat v tradiční podobě.
Pravidla, jimiž se stávkující řídí, totiž zakazují psát pro jakoukoli televizí přenášenou událost. Navíc je možné, že v rámci profesní solidarity by se ke scenáristům mohli přidat i herci a slavnost bojkotovat jako v případě Zlatých glóbů, které se kvůli tomu letos smrskly na pouhou tiskovou konferenci.
Představitelé akademie tak letos na jednu stranu apelují na scenáristy, aby se s akademiky dohodli a tradiční oscarovou ceremonii nepřekazili. Zároveň však chystají alternativu pro případ, že k dohodě nedojde. Podle Gila Catese, který letošní Oscary organizuje, je záložní varianta už v podstatě připravena, tradiční nablýskanou ceremonii by mohl nahradit pořad zaměřený spíš retrospektivně, větší část z něj by tvořily záznamy z historie Oscarů a ukázky filmů. Cates však také tvrdí, že dohoda s akademií je v zájmu scenáristů, protože na oscarovém večeru je prezentována také jejich práce, a vyhlašování cen akademie by mělo být příležitostí povznést se nad momentální konflikty.
Mezi členy WGA naproti tomu převládá názor, že v situaci, kdy se rozhoduje, jak a za co budou scenáristé placeni v příštích desetiletích, by bylo nerozumné brát ohledy na jednu slavnost. Definitivní slovo by podle scenáristů mělo padnout až tehdy, až pomine důvod ke stávce, jímž jsou neuzavřená jednání s největšími produkčními společnostmi ohledně honorářů za prodeje DVD a přes internet. Rozhovory mezi WGA a studii byly nedávno obnoveny, především studia jejich průběh komentují optimisticky, podle některých amerických periodik jsou producenti dokonce ochotni dopřát scenáristům symbolické vítězství, aby si zachránili tvář. Některé menší společnosti už uzavřely s WGA smlouvy akceptující podmínky autorů.
Foto: AP