Nepovedená adaptace
Padesát odstínů zmaru: filmový fenomén se utápí v šedi
12.02.2015 13:24 Recenze
Většina z nás to tak nějak tušila. Nebude to dobré... Pak přišel trailer, který se, jak už to tak u trailerů bývá, docela povedl, a očekávání se posunula směrem nahoru. Jenže postupně přicházely další ukázky s minutovými scénami a naděje na normální filmový zážitek začaly opět ztrácet na intenzitě. Prkenné projevy herců, na něž se ale hezky kouká, předurčily nepříliš lichotivý filmový zážitek.
Na českou premiéru Padesáti odstínů šedi přišla během středeční noci snad polovina Prahy - v některých případech nechyběly ani matky s dcerami. Litovala jsem i dlouhý zástup mužů, kteří se snažili být vzornými partnery.
A pak to začalo - dvě hodiny trvající snaha o hledání jakéhokoli děje nebo alespoň scén, které by vyvolaly emoce. Nakonec se jediná živější scéna odehraje v pár sekundách ve výtahu během prvního polibku milenců. Stačí se proto podívat na oficiální plakát k filmu, a vidíte vlastně všechno, co představuje nějakou akci.
Kdo četl knihu, ví, že v ní na pár stránkách není nouze o humornější pasáže - v kině se ale diváci zasmáli maximálně dvakrát, a to ještě s jistou dávkou skromnosti. My jsme se smáli také, bohužel jen statickým dialogům. Ačkoli se na Jamieho Dornana hezky dívá, jeho herecký výkon rozhodně nebyl na Oscara a s jeho zatím jedinou významnou rolí v seriálu BBC The Fall se příliš srovnávat nedá.
Nuda v kině
V knize, jíž se prodalo sto milionů výtisků, je sice zápletka jasná - Anastasia je nevinná inteligentní slečna, která se zblázní do dokonalého sedmadvacetiletého miliardáře (hrajícího na klavír, podporujícího hladové děti, profesionálního pilota...) s temnou minulostí, kterému nakonec podlehne a prožívá s ním sadomasochistická erotická dobrodružství a žárlivé záchvaty majetnictví (což ve filmu ale není natolik intenzivní jako v knize). Nastává střet mezi oběma mladými lidmi - Ana si od vztahu slibuje něco jiného, ale Christiana miluje, i když ji psychicky vyčerpává a sám neví, co se sebou.Jistě, nejde o nijak převratný děj, ale kniha to unese - čtenářky se projektují do postavy Any, vytvářejí si ve fantazii obraz její situace a závidějí jí zkušenosti, které ony samotné v reálném životě nezískají. Jenže film pro ně musel být zklamáním - jednotlivé scény zkrátka nejsou natolik propracované jako v mnohými proklínané knize.
Jde jen o dvě hodiny vizuálních vjemů soustředících se na drahé oblečení, luxusní auta a hezké interiéry proložené snad až decentním sexem. Příliš peprné záběry opravdu nečekejte, to raději ušetřete téměř 180 korun za lístek a raději znovu na noční stolek položte knihu. Skřipců, svorek a bičíků si v ní užijete víc.
Čím víc peněz, tím větší průšvih
Dakota Johnsonová se na postavu hlavní hrdinky hodí - vzhledově i hereckým projevem poměrně odpovídá své literární předloze. Nedá se ale říct, že by dcera Melanie Griffithové a Dona Johnsona něčím výrazně překvapila. Co se týče dalších postav, ty ve filmu téměř nehrají žádnou roli - další nesoulad s knihou. Postava nejlepší přítelkyně Kate je nezajímavá a další ani nestojí za řeč - jak rychle se na plátně objeví, tak rychle taky zmizí.
Tohle všechno jenom přispívá k nutkavému pocitu ospalosti a myšlence, jestli by nebylo lepší další díly ani netočit. Nevím, jestli si to režisérka Sam Taylor-Johnsonová, která o režii filmu "soupeřila" i s Angelinou Jolie, vůbec zaslouží. Jestli si to kdokoli zaslouží... Protože jestli padne za celý film nějaké moudro, je to v momentě, kdy polonahý Christian uzná, že je v něm padesát odstínu zmaru - těmito slovy vystihuje i kvalitu snímku.
Abychom ale nebyli moc kritičtí, dvě pochvaly přece jen musíme udělit - skladateli Dannymu Elfmanovi, který už se několikrát osvědčil, za povedený soundtrack, a týmu, který měl propagaci filmu na starost, protože odvedl skvělou práci. V Česku už se na film s předpokládaným rozpočtem čtyřicet milionů dolarů prodalo sto tisíc vstupenek.
Momentální hodnocení ČSFD: 42 %
Naše hodnocení: 20 %
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.