Pelhřimov rozšířil síň Lipských o filmový ateliér

Kultura
4. 4. 2019 11:32
Ředitel Kulturních zařízení Pelhřimov Martin Etzler hovoří 3. dubna 2019 ve Šrejnarovském domě v Pelhřimově při otevření natáčecího ateliéru filmu Ať žijí duchové, který režíroval Oldřich Lipský.
Ředitel Kulturních zařízení Pelhřimov Martin Etzler hovoří 3. dubna 2019 ve Šrejnarovském domě v Pelhřimově při otevření natáčecího ateliéru filmu Ať žijí duchové, který režíroval Oldřich Lipský.

Kulturní zařízení města Pelhřimova ve Šrejnarovském domě otevřelo natáčecí ateliér filmu Ať žijí duchové, který režíroval Oldřich Lipský. Rozšířilo tak expozici z roku 2005 věnovanou pelhřimovské rodině Lipských, ze které pochází Oldřich a jeho bratr, herec Lubomír. Filmová expozice je jedním z míst, kam zve celoroční turistický projekt Vysočina filmová, řekla Magdaléna Svatoňová z Vysočina Tourism.

Síň Lipských nazvanou MÚZYum se v roce 2016 musela uzavřít kvůli nutným stavebním úpravám domu. S větším počtem exponátů se znovu otevřela před dvěma lety. Nyní přibyl i filmový ateliér, jehož součástí je fototapety hradu Krakovec, kde žil filmový Brtník z Brtníku, a filmového štábu a dekorace dotvářející pohádkové scény. Síň Lipských ročně navštíví asi 1500 lidí, uvedl ředitel Kulturního zařízení města Pelhřimova Martin Ecler.

Ve Šrejnarovském domě se otevřela i nová expozice, která má turisty komplexně informovat o městě. Obě nové instalace stály přibližně 150 tisíc korun.

"Chtěli jsme udělat nějakou souhrnnou expozici o tom, co lidé v Pelhřimově najdou, o historii, současnosti i o tom, co mohou navštívit u nás i jinde v okolí, včetně toho, jaká máme partnerská města," řekl Ecler. Jedním z exponátů je i model Pelhřimova v podobě z konce 19. století.

Vysočina filmová navazuje na zřízení filmové kanceláře, která má propagovat kraj jako atraktivní filmařskou lokaci. Vysočina Tourism letos kancelář podporuje zážitkovou hrou s filmovou tematikou, která turisty zavede na 26 míst na Vysočině. Hlavní cenou losovanou na podzim bude návštěva filmových ateliérů, řekla Svatoňová.

Filmovou expozici jako letošní novinku nabídne i hrad v Ledči nad Sázavou, který se po zimní pauze znovu návštěvníkům otevře 6. dubna. Hrad si vypůjčil kostýmy a rekvizity z pohádky Čertí brko režiséra Marka Najbrta, která se v Ledči natáčela před dvěma lety. K vidění budou minimálně letošní návštěvnickou sezonu, řekl kastelán hradu Luděk Šíma. Ledečský hrad je pro filmaře atraktivní. A tak budou součástí expozice i fotografie z dalších filmových projektů, které na hradě vznikaly. V Ledči se za uplynulých dvacet let natáčelo 14 filmů včetně druhého dílu pohádky Jiřího Stracha Anděl Páně.

Vysočina není jen kulisou filmových děl. Mnohé památky spolupracují s filmaři při půjčování nutných rekvizit. Svůj mobiliář pravidelně filmařům poskytuje zámek v Náměšti nad Oslavou nebo v Jaroměřicích nad Rokytnou. "Už máme za sebou letos dva filmy, půjčovali jsme věci na natáčení filmu Poslední aristokratka a norského filmu Atlantic Crossing a chystají se další dva díly Marie Terezie," řekl jaroměřický kastelán Radim Petr.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pavlíček Luboš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ