Petr Weigl byl označován za mistra hudebních obrazů

Kultura
16. 3. 2019 10:32
Režisér a dramaturg Petr Weigl.
Režisér a dramaturg Petr Weigl.

Režisér a dramaturg Petr Weigl, který se narodil před 80 lety, 16. března 1939, působil ve filmu i na divadle. Proslul svými nekonvenčními filmovými zpracováními hudebních a operních děl s bohatou obrazovou stránkou a velkou mírou stylizace. Známý je jeho film Radúz a Mahulena (1970) s působivými výkony Jana Třísky a Magdy Vášáryové. Weigl zemřel loni ve věku 79 let.

Od počátku 70. let se datovala jeho spolupráce se zahraničními producenty, která mu umožnila filmovat i se světovými umělci. Výsledkem bylo například Utrpení svatého Sebastiána nebo Olověná noc v hlavní roli s Michaelem Biehnem známým z Terminátora či Vetřelců. Za vrchol Weiglovy tvorby jsou pak považovány filmově ztvárněné opery Rusalka, Faust a Markéta, Marie Stuartovna, Lady Macbeth z Mcenského újezdu nebo Evžen Oněgin.

Rodák z Brna v roce 1961 dokončil studium na FAMU a po absolutoriu pracoval v Československé televizi, kde strávil 35 let. Pracoval ale také pro německé veřejnoprávní kanály ARD a ZDF a pro britskou BBC a Channel Four. Během své bohaté kariéry Weigl působil rovněž v Paříži, Seville či Mnichově. Byl mimo jiné i prvním dramaturgem Baletu Národního divadla.

Jeho tvorba byla mnohokrát oceněna v tuzemsku i v zahraničí. Dvakrát například obdržel cenu festivalu Prix d'Italia - v roce 1969 za film Bludiště moci a o tři roky později za Romea a Julii. Český filmový a televizní svaz FITES mu udělil Cenu Vladislava Vančury. V roce 2016 byl poctěn zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ