Po Bergmanovi opustil filmový svět i režisér Antonioni

Kultura
31. 7. 2007 11:30
Režisér Michelangelo Antonioni
Režisér Michelangelo Antonioni

Michelangelo AntonioniVe věku 94 let zemřel v pondělí večer v Římě slavný italský režisér Michelangelo Antonioni. Spolu s Federicem Fellinim a Luchinem Viscontim byl tento nestor světové kinematografie považován za jednoho z největších italských filmových tvůrců.

Antonioniho život ve fotografiích

Do dějin světové kinematografie se zapsal především zneklidňujícími psychologickými dramaty z šedesátých let minulého století: ještě v Itálii natočil Zatmění (1962) či Červenou pustinu (1964), v Londýně Zvětšeninu (1966) a v Kalifornii Zabriskie Point (1970).

Začínal jako dokumentarista, přičemž v poválečných letech si všímal jak tradičního venkovského života, tak proměny Itálie ve velkých městech. Jeho hraným debutem byla Kronika jedné lásky v roce 1950, film nikterak zvlášť ceněný, již však předjímající pozdější motivy: milostnou zápletku, kriminální prvky v pozadí a hrdinku, kterou sužuje vnitřní neklid.

V podobných rolích excelovala Monica Vittiová, kterou Antonioni obsadil do čtveřice svých nejslavnějších italských filmů Dobrodružství (1960), Noc (1961), Zatmění a Červená pustina, která byla jeho prvním celovečerním barevným filmem; k černobílému obrazu se ještě vrátil v roce 1975 filmem Povolání: reportér.

Nejoceňovanějším Antonioniho filmem je stejnojmenný přepis Cortázarovy povídky Zvětšenina, kterou změnil k nepoznání – v uhrančivý portrét módního fotografa, kterému jen svitne naděje, že by ve svém povrchním životě mohl přijít k čemusi zásadnějšímu.

Zvětšenina získala Zlatou palmu na festivalu v Cannes a byla nominována na Oscara v kategorii režie a scénář. V posledních třiceti letech Antonioni již točil spíše sporadicky. V roce 1985 jej postihla mozková mrtvice, avšak k práci se vrátil. V roce 1994 začal s pomocí německého kolegy Wima Wenderse a své ženy Enriky režírovat snímek Za mraky. V roce 1995, kdy film dokončil, obdržel čestného Oscara za celoživotní dílo. Jeho posledním dílem byl povídkový Eros, kterého režíroval ve svých dvaadevadesáti letech.

Antonioni, který se narodil v roce 1912 v severoitalské Ferraře, se zpočátku věnoval psaní kritik, scénářů, byl pomocným režisérem a autorem dokumentů se sociální tématikou. Hraný celovečerní debut natočil až ve svých 38 letech. Kromě oscarového ocenění za celoživotní dílo a Zlaté palmy v Cannes, získal i Zlatého lva v Benátkách a Zlatého medvěda na berlínském festivalu.

Režisér Michelangelo Antonioni"S Antonionim odešel nejen jeden z největších žijících režisérů, ale také mistr modernosti," prohlásil v úterý římský starosta Walter Veltroni. "S Antonionim ztrácí film autora, bez něhož by nebyl takový, jaký je, ale také figurativní a vypravěčské umění přišly o hlas, který nelze napodobit," řekl. Připomněl, že italský režisér zemřel necelý den poté, co se svět dozvěděl o úmrtí jiného velikána, švédského filmového tvůrce Ingmara Bergmana, který zemřel v pondělí ve věku 89 let.

Antonioni zemřel ve svém domě v rodném městě Ferraře, kde o něho až do poslední chvíle pečovala jeho manželka Enrica Ficová. Režisér neměl děti. Pohřeb bude ve čtvrtek ve Ferraře.

Foto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ