Polanski točí o Dreyfusovi. "Žádné kostýmní drama, ale špionážní thriller"

Kultura
2. 10. 2018 20:21
Francouzsko-polský režisér Roman Polanski.
Francouzsko-polský režisér Roman Polanski.

Chystaný snímek francouzsko-polského režiséra Romana Polanského nazvaný J'Accuse (Žaluji) o Dreyfusově aféře vzbudil polemiku na sociálních sítích. Kritikům vadí, že film o známém francouzském politickém skandálu z konce 19. století, který se týkal židovského kapitána Alfreda Dreyfuse křivě obviněného a odsouzeného za špionáž pro Německo, točí filmař, jenž je sám na útěku před americkou justicí kvůli sexu s nezletilou. Píše o tom britský deník The Guardian.

Polanski ohlásil film J'Accuse již v roce 2012, podle filmové databáze IMDB by měl být dokončen v roce 2020.

Snímek pojednává o aféře, která před sto lety výrazně rozdělila francouzskou společnost. Kapitán Dreyfus se stal jejím středobodem v říjnu 1894, kdy jej obvinili z vlastizrady s tím, že německému velvyslanectví předal kopie tajných dokladů o činnosti generálního štábu. O dva měsíce později jej odsoudili na galeje a k doživotnímu vyhnanství. Dreyfus sám sice od počátku vinu odmítal a důkazy proti němu byly chabé a především falešné, případ ale rozpoutal ve Francii obrovskou vlnu antisemitismu. Brzy se ukázalo, že pravým viníkem byl major Charles Walsin Esterházy.

K očištění Dreyfusova jména přispěl článek spisovatele Emila Zoly J'accuse (Žaluji), který byl otištěn v pařížském deníku L'Aurore. Oficiální místa nakonec uznala svoji chybu a případ přezkoumala. V roce 1899 byl Dreyfus omilostněn a propuštěn na svobodu.

Polanského snímek, natáčený ve francouzštině, se soustředí na často opomíjeného důstojníka kontrarozvědky Georgese Picquarta, který prokázal, že je Dreyfus nevinný. Ztvární jej oscarový herec Jean Dujardin. "Dlouho jsem chtěl natočit film o Dreyfusovi, ale žádné kostýmní drama, nýbrž špionážní thriller," řekl Polanski v roce 2012.

Nyní pětaosmdesátiletý režisér se před čtyřmi desítkami let v USA přiznal k pohlavnímu styku s třináctiletou dívkou. Režisér tehdy uzavřel s prokuraturou dohodu, na jejímž základě si měl odsedět 90 dní. Po 42 dnech však utekl do Evropy v obavě, že soudce navzdory dohodě dospěje k přísnějšímu verdiktu; na styk s nezletilou totiž kalifornské zákony pohlížejí jako na znásilnění. V USA je Polanski považován za uprchlého, ale jak Švýcarsko, kde byl režisér v roce 2009 zadržen, tak Polsko odmítly Polanského do Spojených států vydat.

Polanski se stal jedním z nejvýznamnějších filmařů, na které měla výrazný dopad kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo. Letos byl spolu s komikem Billem Cosbym vyloučen z americké Akademie filmových umění a věd, která organizuje a uděluje Oscary. Předtím v jednom rozhovoru nazval kampaň "hromadnou hysterií".

Autor: ČTK , AFPFoto: , ČTK/AP/STR

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ