Portrét mladistvých vrahů po třiceti letech

Kultura
30. 3. 2015 19:30
Film Kainovy děti ukazuje osudy lidí, kteří byli odsouzeni za zabití.
Film Kainovy děti ukazuje osudy lidí, kteří byli odsouzeni za zabití.

V pondělí 6. dubna od 20.45 bude v kině Světozor v rámci Dokumentárních pondělků k vidění výjimečný dokument Kainovy děti. Maďarský režisér Marcell Gerő v něm vizuálně podmanivým způsobem přibližuje osudy tří lidí, kteří byli ještě za komunismu odsouzeni za zabití k dlouholetým trestům a nyní se snaží vyrovnat se spáchanými zločiny a zorientovat se v již svobodné společnosti. Snímek byl s úspěchem promítán na řadě významných světových festivalů včetně San Sebastianu, kde si odbyl světovou premiéru.

Snímek podpořený Institutem dokumentárního filmu vychází z mrazivého snímku s názvem Bebukottak, v němž jeho režisér András Monory-Mész už v roce 1984 zachytil hlavní postavy filmu při nástupu do věznice pro mladistvé. Syrový portrét mladistvých vrahů byl v Maďarsku hned po dokončení zakázán a jako údajná metafora komunistické diktatury uložen do trezoru. Režisér Marcell Gero se rozhodl po téměř třech desetiletích vypátrat hlavní postavy filmu a zjistit, jak dnes žijí a co je tehdy ve skutečnosti vedlo ke spáchání trestných činů. Ať už jde o psychicky nemocného Zoltána, který byl během dětství v rodné vesnici vystaven neustálému ponižování, Józsefa, jež ve 14 letech v sebeobraně ubodal učitele nebo Paliho, který v 15 letech zastřelil svého agresivního otce.

Co vás přimělo k natočení dokumentu o mladistvých vrazích třicet let od spáchání jejich zločinu? Prý jste původně uvažoval o hraném filmu z vězeňského prostředí.

To máte pravdu, můj původní záměr byl hraný film. Polovina snímku se měla odehrávat ve vězení. Během příprav jsme ale se spoluautorkou a producentkou filmu Sárou László narazili na dokument z roku 1984 Bebukottak. Hned poté, co jsme tento, podle nás zcela mimořádný, snímek viděli, rozhodli jsme se pro nový projekt. A to vypátrat postavy z filmu a natočit dokument o tom, co dělali v posledních třiceti letech.

Můžete nám prozradit něco bližšího o filmu Bebukottak a důvodech, proč byl za komunismu zakázaný?

Jde o portrét chlapců ve věku 16 až 18 let, kteří byli všichni odsouzeni za vraždu a nastupují k dlouholetým trestům ve věznici pro mladistvé. Ve filmu je silně přítomen obrovský rozpor mezi jejich mladistvými tvářemi a hrůznými příběhy, o nichž na kameru hovoří. Vypráví o svých zločinech, každodenních hrůzách života v jednom z tehdy nejobávanějších vězení pro mladistvé Tököl a také o svých plánech po propuštění. Jejich upřímné monology se staly esencí filmu. Také zde byly občas situace, které dobře ilustrovaly život za mřížemi a některé brutální scény, v nichž chlapci na kameru ukazovali, jak ve věznici probíhá "iniciace" nováčků anebo jak znásilnili v cele jiného chlapce. Celý film se stal jakousi metaforou komunistické diktatury a kvůli tomu i dalším důvodům byl zakázán hned poté, co byl dokončen.

Jak složité pro vás bylo najít po téměř třiceti letech hlavní postavy filmu?

Byl to dlouhý proces. Neměli jsme přístup k žádné seriózní databázi a navíc, tyto lidi na žádných sociálních sítích nenajdete. Žijí na okraji společnosti a potřebovali jsme proto spoustu trpělivosti a shody šťastných náhod, abychom je vypátrali. Téměř zázrakem jsme našli jednoho, ten nám pomohl najít druhého a ten zase třetího. Byla to ve skutečnosti hodně naivní hra na soukromého detektiva v duchu Sherlocka Holmese a já si nejsem jistý, zda bych se do ní znovu pustil, když teď vím, co za obtíže a nespočet slepých uliček naše pátrání obnášelo.

Získat důvěru od lidí, kteří strávili třetinu svého života ve vězení, jistě nebylo jednoduché.

Rozhodně nejde o lidi, kterých se ostatní běžně ptají na jejich názor. Spíše jsou zvyklí, že je druzí většinou jen odsuzují a jejich názory je nezajímají. Což ale neznamená, že neměli co říci. Mé upřímně míněné otázky jim otevřeli některé možnosti, jak mluvit o věcech, na které se jich nikdo třicet let nezeptal. Myslím, že právě tato možnost je přesvědčila k vystupování ve filmu. Navíc lidé, kteří strávili dlouhý čas ve vězení, jsou nesmírně citliví ke lhaní. Schopnost poznat, zda ten druhý lže, je jedna z nejdůležitějších technik přežití uvnitř vězení. Během krátké doby všichni tři poznali, že se svými otázkami nemám žádné postranní úmysly. Jejich příběhy mě opravdu zajímaly a tato skutečnost nám pomohla překonat vzájemné kulturní či jiné bariéry.

Platil jste jim na základě jejich slabé sociální situace za čas strávený s vaším štábem či jste na nich viděl, že jsou rádi za možnost sdělit skrze film své pohnuté osudy dalším lidem?

Pro nás bylo klíčové získat pro film postavy, jejichž motivace k vystupování ve filmu je jiná než jen peníze. Hlavní byla jejich vůle mluvit a být vyslyšen. Pro všechny to byl velký boj. Není jednoduché hovořit na kameru o zločinech a motivech, které je k tomu vedly. Každý z nás potřebuje příhodný okamžik, kdy dokáže podobné věci komunikovat formou zpovědi či diskuse. A to zabere čas. Díky ideálním finančním okolnostem jsme tento potřebný čas naštěstí měli. Nemuseli jsme na ně spěchat a byli jsme schopni počkat si právě na tyto zásadní okamžiky.

Co bylo a stále je největším problémem pro tyto lidi, aby se dokázali začlenit do společnosti a nedostali se zpět do vězení a do bludného kruhu recidivy?

Jde o celou řadu okolností. Aby proběhl proces reintegrace úspěšně, musí se podařit splnit všechny. Silná vůle vězňů propuštěných na svobodu je pouze jednou z nich. Správný přístup ze strany nejbližší rodiny a přátel je také velmi důležitý. Možnost pracovního zařazení a jisté sebeúcty jsou dalšími významnými faktory. A stačí, aby se jedna z těchto věcí nepodařila, a celý proces je ihned vážně ohrožen.

Dalo vám natáčení s vašimi postavami nějaký vklad do vaší další profesní i životní dráhy?

Především zjištění, jak jsem plný předsudků. Postavy našeho filmu jsou lidé plní emocí a jejich touhy nejsou od těch mých nijak výrazně odlišné. Nejde o lidi přirozeně agresivní. Jsou to staré děti, které byly vystaveny ve věku 14 - 15 let téměř neřešitelným situacím. V tomto věku by byl málokdo schopen učiniti správné rozhodnutí. Také jsem zjistil, jak komplexní dokáže být zdánlivě jednoduchá situace a že nesmíme soudit druhé, protože každý příběh vždy obsahuje další a další nové faktory, které situaci zcela přehodnotí.

Autor: Filip ŠebekFoto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ