Novinka
Povídkový Gottland měl předpremiéru na nádraží v Praze
19.08.2014 07:25
Pět let vznikal povídkový snímek Gottland inspirovaný stejnojmennou knihou polského spisovatele a novináře Mariusze Szczyegeła. Filmová podoba úspěšného bestselleru bude mít zvláštní distribuci - do běžných kin ani multikin se nedostane a projekce se uskuteční na netradičních místech.
Večer se předpremiéra konala pod širou oblohou na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze, kde bude snímek do konce srpna uveden desetkrát.
Projekt inicioval před pěti lety producent Tomáš Hrubý, který stál za oceňovaným snímkem Hořící keř, spolu s dramaturgem Janem Gogolou. Režiséři jednotlivých povídek Viera Čákanyová, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Lukáš Kokeš a Klára Tasovská tou dobou ještě studovali na pražské FAMU. Vznikl netradiční povídkový film o českých fenoménech a ikonách, o Češích a jejich myšlení. Tvůrci si vybrali mimo jiné továrníka Tomáše Baťu, herečku Lídu Baarovou, režiséra Otakara Vávru či Zdeňka Adamce, který se rozhodl upálit na protest proti fungování společenského systému.
"Každá povídka má osobitý charakter. Režisér Lukáš Kokeš se rozhodl pro vizuálně silné meditativní ztvárnění pásové výroby, Hátle naopak zvolil originální prolínání inscenovaných situací s realitou v případě rekonstrukce rozhovoru Otakara Vávry s Lídou Baarovou a Čákanyová vytvořila animovanou dokumentární povídku," řekl Hrubý. Kniha byla podle něj filmařům velkou inspirací, ale spíš jako podnět pro vlastní tvorbu a interpretaci dějin pohledem současné generace třicátníků na dějiny a osobnosti 20. století.
Projekce s podtitulem Již brzy neuvidíte v našich kinech se v Praze uskuteční pouze na Nákladovém nádraží Žižkov. Na nástupišti mezi odstavenými vagony vzniklo unikátní letní kino, kde se do konce srpna uskuteční deset představení Gottlandu. Na všechna je stanoveno "baťovské vstupné" 99 korun.
Podle Hrubého vzniknou během září a října alternativní dočasná kina v regionech například v industriálních prostorech a někde i v zaniklých biografech. Oficiální premiéru má mít Gottland v říjnu na MFF ve Varšavě.
Producent Hrubý stál i za mystifikační kampaní Koho na Letné, v níž během jednoho týdne hlasovalo přes 120 tisíc lidí. Podle nich by měla být na Letné vybudována socha Jiřiny Bohdalové, která těsně zvítězila nad Jaromírem Jágrem - oba dostali přes 32.000 hlasů.
Cílem kampaně bylo upozornit na postoj Čechů k národním hrdinům a představit tak jednu z ústředních myšlenek filmu Gottland. Jedna z povídek se totiž jmenuje Místo Stalina a věnuje se fenoménu umísťování monumentů na Letné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.