V pražském kině Světozor měl v úterý obnovenou premiéru Kinoautomat Radúze Činčery. Moderátor Eduard Hrubeš se tak jako průvodce příběhem tohoto prvního interaktivního filmu na světě a hitu světové výstavy Expo 67 v Montrealu ocitl po šestatřiceti letech před filmovým plátnem kinosálu, kde ve stejné roli vystupoval začátkem 70. let.
A stejně jako tehdy i dnešní diváci při osmkrát přerušeném ději zběsile mačkali buď červený, nebo zelený knoflík na nyní už mobilním hlasovacím zařízení, aby každý sám za sebe ve většinovém hlasování rozhodl, jakým směrem se má Miroslav Horníček v roli pana Nováka na plátně vydat. Příběhu, v jehož začátku zvoní u dveří hlavního hrdiny sousedka "oděná" jen do ručníku, protože si omylem přibouchla dveře svého bytu, pak publikum spontánně zatleskalo.
Kinoautomat se bude ve Světozoru promítat každý večer až do 20. června. Hrubeš se na jevišti bude střídat s Josefem Poláškem a Tomášem Matonohou.
Režisérka Alena Činčerová, která projekt svého otce, multimediálního mága Radúze Činčery, po 40 letech obnovila, napjatě čeká na divácký ohlas. Připravenu má i anglickou verzi v případě zájmu zahraničních turistů. Uvést ji může kdykoliv, jen se roli glosátora obrazu musí naučit anglicky hovořící herec. V Montrealu jím byl Horníček sám, aniž uměl anglicky. Roli se prý naučil jen jako soustavu slabik a vždy se prý divil, když mu diváci rozuměli a smáli se na místech, kde měli.
"Je to geniálně napsaný příběh, princip té srandy nezestárnul. Už proto by bylo hezké, kdyby nepřišli jen pamětníci, ale i ti mladí," řekl Hrubeš před premiérou ČTK.
Námět a scénář dal Činčera dohromady s Pavlem Juráčkem, Jánem Roháčem a Vladimírem Svitáčkem, na příběhu se podílel i představitel hlavní role Miroslav Horníček. V dalších rolích v Kinoautomatu hráli například Miroslav Macháček, Josef Somr, Karla Chadimová, Libuše Švormová, Jiří Schmitzer a Jan Libíček.
Kinoautomat byl českým divákům představen v kině Světozor poprvé a naposledy v roce 1971, pro velký zájem se hrál dvakrát denně. Mezi moderátory byli vedle Hrubeše i Zuzana Neubauerová, Saskia Burešová, Václav Čapek, Jaroslava Panýrková a Regina Rázlová. Dodnes mají v tomto kině rozvodnou krabici se změtí drátů, které tehdy vedly ke dvěma tlačítkům na područce každého ze sedadel. O rok později byl tehdejším režimem černobílý snímek nazvaný Člověk a jeho dům z roku 1966 jako ideologicky nepřípustný zakázán. Zařadil se tak na několik desítek let do pomyslného trezoru mezi řadu jiných vynikajících filmů.
"Film sám o sobě nebyl nikterak závadný, to jen tvůrci byli tehdejšímu režimu nepohodlní," vysvětlila Činčerová. Vynález svého otce představila s úspěchem loni v únoru v prestižním sále britského Národního filmového institutu v Londýně, kde nadšené publikum provázel dějem komik Tom Hillebrand.
Návrat Kinoautomatu zaštítil primátor Pavel Bém a podpořil fond kinematografie. Umožnil tak původní film adaptovat z nové kopie a technicky upravit pro verzi na DVD. Vstupenky po 150 korunách se prodávají v pokladně kina. Lze je také rezervovat přes internetové stránky www.kinosvetozor.cz. Aktualizované informace naleznou zájemci na internetové adrese www.kinoautomat.cz.
Foto: ČTK