Před 65 lety zemřel Karel Lamač, tvůrce komedií s Burianem

Kultura
2. 8. 2017 06:00
Filmař Karel Lamač.
Filmař Karel Lamač.

Před 65 lety zemřel v exilu v německém Hamburku v pouhých 55 letech významný filmař a průkopník československé kinematografie Karel Lamač. Ve své době patřil k nejžádanějším filmařům v celé Evropě. Vedle lidových veseloher, sentimentálních románků a psychologických dramat natáčel i filmy s náměty z českých dějin a literatury (Dobrý voják Švejk, Lucerna, Velbloud uchem jehly). K jeho nejúspěšnějším snímkům ale patří komedie s Vlastou Burianem v hlavní roli (C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí, U pokladny stál).

Režisér, scénárista, střihač, textař, zpěvák a herec Karel Lamač se narodil 27. ledna 1897 v Praze. V mládí založil vlastní orchestr, hrál u ochotníků a vystupoval jako salonní kouzelník. Těsně před první světovou válkou se seznámil s filmařskou technikou v Drážďanech, za války působil jako frontový kameraman. Po válce se stal technickým ředitelem filmových laboratoří a začal úspěšně hrát, režírovat a psát scénáře. Spolu s Anny Ondrákovou, kameramanem Otto Hellerem a scenáristou Václavem Wassermanem vytvořil Lamač ve dvacátých letech tzv. silnou čtyřku českého filmu.

Ukázka z filmu Lelíček ve službách Sherlocka Holmese:

Od 20. let úspěšně natáčel jako jeden z prvních českých režisérů v Německu, Francii, Belgii, Holandsku, Rakousku a Anglii. Posledním Lamačovým českým filmem byla komedie U pokladny stál z roku 1939. Hned po natočení Lamač emigroval před nacismem do Nizozemska, poté do Belgie, Francie a Anglie. Za války zde sloužil jako filmař u RAF a natáčel dokumenty ze života českých vojáků. Pozornost vzbudila jeho protinacistická satira Švejk bourá Německo (1943), ve které účinkoval i pozdější československý ministr zahraničních věcí Jan Masaryk.

Ukázka z filmu U pokladny stál:

Po skončení druhé světové války se vrátil do vlasti, ale hned zase emigroval, ze strachu z komunistického převratu. Působil ve Francii později či USA, zemřel v Hamburku po těžké nemoci ledvin a jater.

Karel Lamač byl také autorem jedné z prvních českých odborných knih o kinematografii (Jak se píše filmové libreto, 1923) a pro film rovněž vymyslel řadu technických zlepšení i vynálezů včetně vlastního systému barevného filmu. Podle filmografie sestavené Václavem Wassermanem se podílel na 265 němých i zvukových filmech.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ