Deset nejzajímavějších snímků filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a v Cannes nabídne v plzeňském kulturním centru Moving Station festival Be2Can. Od 12. do 15. října diváci uvidí i snímky, které ocenily festivalové poroty. Nečekají je klasické filmové trháky, ale spíše umělecké snímky, řekl umělecký ředitel přehlídky Vít Schmarz. Čtvrtý ročník festivalu už skončil v Praze, nyní kromě Plzně míří i do dalších měst.
"Ty filmy jsou náročnější než běžná produkce, ale zároveň myslím, že jsou velice inspirativní," řekl Schmarz. Diváky podle něj čeká při jejich sledování i úplně jiný typ emocí než třeba prvoplánové veselí nebo prvoplánové napětí, jako je tomu u komerčních trháků z multikin. "Jsou to filmy, které mají často jinou formu, než jsme zvyklí, a obsahově vyžadují větší množství pozornosti. Ale rozhodně to nejsou filmy, které by byly naprosto nepřístupné divákovi, který třeba nikdy na festivalovém filmu nebyl," řekl.
Vybrané snímky podle Schmarze často odrážejí téma rozpadající se rodiny, společnosti. "Zdá se, že Evropa se srovnává s nějakou změnou, že je tady výzva, kterou je třeba překonat. Je to nejistota, co se bude dít dál, jestli ty výzvy v nás probudí to horší nebo to lepší. A ve spoustě filmů tohle téma rezonuje," řekl Schmarz.
Hlavní program zahájí 12. října film Čtverec režiséra Rubena Östlunda, držitele Zlaté palmy z Cannes. Diváci uvidí i další oceněné snímky - například film francouzského režiséra a scenáristy Robina Campilla 120 BPM, drama Nemilovaní ruského režiséra Andreje Zvjaginceva, thriller Lynne Ramseye Nikdys nebyl s Joaquinem Phoenixem či horor Zabití posvátného jelena nejznámějšího představitele podivné řecké vlny Jorgose Lanthimose s Nicole Kidmanovou a Colinem Farrellem v hlavních rolích. Asi nejextravagantnější film je muzikál Janička, ve kterém osmiletá Jana z Arku zpívá o tom, jak je nemožné snášet násilí páchané na francouzské půdě Angličany.