Světová premiéra nového filmu režiséra Woodyho Allena Whatever Works dnes otevře osmý ročník newyorského filmového festivalu Tribeca, u jehož zrodu stál herec, režisér a producent Robert De Niro.
Dvanáctidenní přehlídka nabídne například také dokument o loňském koncertním turné rockové kapely Bon Jovi či letošním Oscarem ověnčený japonský snímek Okuribito (Departures). Na přehlídce, která patří k největším ve Spojených státech, se představí 85 filmů z 32 zemí, z toho 45 ve světové premiéře. Proti nedávným ročníkům je to výrazně méně - loni se promítalo 120 a předloni 157 snímků.
Odborníci v tom ale vidí pozitivní posun, protože už podle nich nejde o výstavku různorodých, převážně nezávislých amerických filmů usilujících o festivalové posvěcení, ale o přehlídku s pevnější a cílevědomější dramaturgií.
Ke snímkům poutajícím pozornost tisku dále patří například ve světové premiéře uváděný film Barryho Levinsona Poliwood popisující vztah mezi politikou a Hollywoodem v loňských prezidentských volbách či newyorská premiéra snímku Spika Leeho o broadwayské show Passing Strange. V programu je také světové první uvedení filmu Stevena Soderbergha The Girlfriend Experience o drahé newyorské prostitutce, dokument Kirbyho Dicka Outrage o politicích veřejně vystupujících proti právům homosexuálů či dokument Leslie Cockburnové American Casino s tématem vyvlastňování rodinných domů.
Mezi zahraničními filmy označovanými za kandidáty na festivalové ocenění je snímek About Elly, za který si jeho íránský režisér Ašgár Farhadí už odnesl cenu z letošního Berlinale. Silnými soupeři mu jsou podle médií irský film Conora McPhersona Eclipse nebo izraelský snímek režiséra Omriho Givona Seven Minutes in Heaven.
Po teroristech přichází finační krize
Festival Tribeca vznikl krátce po teroristických útocích na newyorské Světové obchodní středisko v září 2001, aby pomohl obnovit život v těžce postižené spodní části Manhattanu. Tato čtvrť, slavný trojúhelník historické a finanční čtvrti New Yorku pod ulicí Canal, dala festivalu také název. Tribeca je zkratkou vzešlou z anglického popisu místa: Triangle Below Canal Street. Od prvního ročníku v roce 2002 přilákal festival přes dva miliony návštěvníků, přispěl k ekonomické aktivitě ve městě v hodnotě přes 530 milionů dolarů a divákům nabídl více než 1100 filmů z 80 zemí.
Letos se festival snaží vyrovnat s další pohromou, která postihla místní čtvrť - s krizí finančních institucí na Wall Street, v jejímž důsledku v newyorském finančním okrsku za posledního půl roku zanikla řada drobných podniků a provozoven.
Foto: Wild Bunch, Karel Šanda