Příběhy bezpráví představí na školách téma nucené emigrace

Kultura
31. 10. 2016 18:33
Měsíc filmu na školách z minulého roku. Na snímku je hudebník Jiří Dědeček.
Měsíc filmu na školách z minulého roku. Na snímku je hudebník Jiří Dědeček.

Oceněním tří vězňů komunistického režimu bude v úterý zahájen 12. ročník projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách. Letos má projekt přiblížit nastupující generaci příběhy těch, kdo po nástupu komunismu v bývalém Československu chtěli nebo museli opustit své domovy.

Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu dostane in memoriam páter Ondřej, představený sokolovského kláštera, občanským jménem Karel Frgal. Čtyři roky po návratu z nacistických vězení byl v roce 1949 odsouzen na 12 let těžkého žaláře. V klášteře ukrýval pronásledovaného kněze a nechal v něm přenocovat dva studenty, kteří se chystali emigrovat.

Ocenění bude moci převzít Jiří Světlík z Plzně, který také zažil nacistické vězení a v 50. letech se zapojil do skupiny, která v lágrech na Slavkovsku pomáhala vězňům. V roce 1952 odsouzen za "založení vyzvědačské organizace" ke 20 letům žaláře. Odseděl si polovinu, nejdelší dobu v táborech na Jáchymovsku, kde musel pracovat v uranových dolech.

Podobný osud měl učitel František Teplý z Dolní Rovně na Pardubicku. V roce 1954 odsouzen na 14 let za protistátní činnost pro ilegální buňky křesťansko-demokratické strany. Do amnestie v roce 1960 většinu trestu strávil v uranových dolech.

Cenu udělí ministr kultury

Cenu jim za účasti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) předají ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), slovenská herečka a politička Magda Vášáryová či ukrajinský politický vězeň současného ruského režimu Hennadij Afanasjev.

Letošní ročník projektu má seznámit žáky a studenty s příběhy lidí, kteří byli přinuceni v minulém století z různých důvodů opustit své domovy. "Téma jsme zvolili s ohledem na aktuální migrační krizi. Uvědomujeme si, že je od československých útěků během 20. století v řadě ohledů odlišná a jsou s ní spjatá mnohá rizika. To ovšem neznamená, že neexistují také podobnosti," uvedl Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, který projekt pořádá.

Na školách budou promítány filmy o poválečnému odsunu Němců, přesidlování a internaci řeholníků, provokacích komunistické tajné policie vůči těm, kteří chtěli odejít do zahraničí, a o emigraci a budování hranice z ostnatých drátů.

Autor: ČTK Foto: Facebook , Příběhy bezpráví

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ