Před padesáti lety jsme poprvé přistáli na Měsíci. Tříčlenná posádka (Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins) Apolla 11 se 16. července 1969 vydala na nebezpečnou misi a o čtyři dny později nakonec úspěšně sestoupila na povrch Měsíce. Postarala se tak o jeden z největších dnů v historii lidstva. Minulý rok se tato událost dočkala filmového zpracování, tematika kolem Měsíce je však už od nepaměti častým námětem různých dokumentárních i fiktivních žánrů.
První člověk
Až loni vyprodukoval Hollywood první životopisný snímek o Neilu Armstrongovi (Ryan Gosling) a historicky zpracoval "nemožnou" cestu na Měsíc. Režie Prvního člověka se ujal talentovaný režisér Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) a natočil působivý audiovizuální orchestr. Roztřesená kamera a hukot z třesoucího se modulu, kde se pohyboval snad každý šroubek, diváka pohltí zejména na velkém plátně.
Apollo 13
"Houstone, máme problém." O 23 let dříve než První člověk byla zfilmována nejslavnější neúspěšná mise v dějinách americké kosmonautiky. Po úspěchu Apolla 11 se o necelý rok později měli jako třetí posádka v historii podívat na Měsíc také Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger. Jejich osudy ale nakonec mohly dopadnout tragicky. Když se poškodily nádrže s kyslíkem, tak místo přistání na Měsíci začal boj o jejich bezpečný návrat domů.
Dokumenty
Když Sovětský svaz jako první vyslal člověka do vesmíru a ještě předtím vůbec první družici, byl to pro USA budíček. V říjnu 1958 vznikl Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) a začalo dobývání vesmíru. Historii od počátků projektu Merkury i přes legendární přistání na Měsíci mapuje čtyřdílný dokument z dílny BBC - Kosmický věk: Příběh NASA.
Jak málo stačilo k tomu, aby se něco pokazilo a celá mise Apolla 11 nakonec skončila tragédií? Apollo 11: Utajený příběh nabízí rozhovory s muži, kteří byli součástí celého programu včetně Buzze Aldrina.
Nejnovějším dokumentem, který pojednává o přistání na Měsíci pak je Apollo 11, který mohli čeští diváci poprvé zhlédnout na festivalu v Karlových Varech. Dokument nabízí nové unikátní záběry, přičemž v pozadí nefiguruje žádný komentář ani rozhovory.
Fikce
Měsíc hraje roli také v několika fiktivních knižních či filmových zpracováních. Kupříkladu legendární sci-fi 2001: Vesmírná odysea od Stanleyho Kubricka (Mechanický pomeranč) inspirována povídkou A. C. Clarka se ze začátku odehrává na Měsíci, kde lidstvo objeví záhadný objekt zvaný monolit.
Na Měsíci se například odehrává také příběh astronauta Sama Bella (Sam Rockwell) ve snímku Moon. Bell je už tři roky sám na měsíční základně společnosti, která tam těží vzácný plyn. Při jedné nehodě ale nakonec odhalí tajemství a zjišťuje, že úplně opuštěný není...
A proč NASA v roce 1970 zrušila úspěšný program a žádná další posádka už se na Měsíc nepodívala? Smýšlenou verzi s hororovým nádechem a tajuplným zlem ve vesmíru natočil ve svém snímku Apollo 18 neznámý španělský režisér Gonzalo López-Gallego.
Pohled z Ruska
Kosmonautika byla ve 20. století především bojem dvou mocností: USA a Sovětského svazu a jedním ze symbolů studené války. Zpočátku měli navrch na východě, a tak i tam vzniklo pár filmů podle skutečných, významných událostí.
U snímku Gagarin: První v kosmu asi není třeba nic dodávat, nicméně před dvěma lety vznikla další dvě historická dramata zachycující úspěšné mise. Čas prvních se zaměřuje na astronauta Alexeje Archipoviče Leonova, který v roce 1965 jako první člověk vystoupil z družice do volného prostoru.
Snímek Saljut-7 je jakousi odpovědí na Gravitaci Alfonsa Cuaoróna. Pojednává o vesmírné stanici, která přestane reagovat na řízení ze Země. Hrozí nejen újma na pýše Sovětského svazu, ale také na lidských životech. Skupina astronautů se tedy vydá neovladatelný objekt vyhledat a opravit ho.