Proč Oscary vyhrála Králova řeč?

Kultura
28. 2. 2011 10:30
Colin Firth na Oscarech.
Colin Firth na Oscarech.

"Mám pocit, že moje kariéra právě vyvrcholila," řekl Colin Firth v úvodu děkovného proslovu při převzetí Oscara za nejlepší mužský herecký výkon loňského roku ve snímku Králova řeč. Ten se stal vítězem oscarového večera se ziskem celkem čtyř trofejí - za nejlepší film, scénář, režii a právě i Firthův herecký výkon. 

Čtyři ocenění si vydobylo i sci-fi Počátek, to ovšem bodovalo "jen" v technických kategoriích - kamera, zvuk, mix zvuku a vizuální efekty. Tři sošky připadly pak filmu o zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi The Social Network, po dvou má boxerské drama Fighter, Alenka v říši divůPříběh hraček 3.

Firth a Helena Bonham Carterová.Králova řeč tak 83. ročníku Oscarů nedominovala výrazně, stala se stejně nenápadným vítězem, jak nenápadný je i sám film. Komorní britské drama zdánlivě v Hollywoodu plném výpravných trháků typu Počátku či Alenky v říši divů nemělo šanci, jenže možná právě proto bodovalo.

Oscaroví akademici rádi oceňují nezávislé snímky - stačí si připomenout loňské vítězství nenápadného filmu Smrt čeká všude nad spektáklem Avatar. Pro Královu řeč navíc svědčilo to, že jde na rozdíl od ostatních letošních favoritů o film nabitý pozitivními emocemi.

Hrdina The Social Network bezohledně kráčí za svým úspěchem, hrdina Počátku se zoufale ztrácí ve svých snech, hrdina Fightera těžce bojuje s vlastní příšernou rodinou a Černá labuť Natalie Portmanová je asi nejobludnější postavou, jakou kdy tato herečka ztvárnila.

Pozitivní emoce nabízejí snad jen Příběh hraček 3 a Alenka v říši divů - zároveň to ale nejsou dostatečně "závažné" snímky, aby se jim dostalo pozornosti v jiných než technických kategoriích.

To Králova řeč nabízí silný příběh o přátelství a síle překonat svá omezení, vynikající herecké výkony a britsky břitký scénář, taktéž po zásluze odměněný Oscarem.

Je to film, u kterého je divákům dobře tím spíše, že se s hrdinou v jeho boji proti vlastní řečové vadě mohou ztotožnit - a dojmout se nad tím, když se mu daří vítězit. To, že hrdina je ještě k tomu britským králem, filmu navíc dodává chytlavost - kdo by nechtěl vidět předního evropského monarchu v negližé?

Geoffrey Rush v Králově řeči.To vše pomohlo Králově řeči k vítězství - spolu s dalšími faktory, jako byla šikovná předoscarová marketingová kampaň, všeobecná srozumitelnost, pověst sympatického nezávislého snímku, který si jen obtížně klestil cestu k realizaci - či třeba fakt, že jedenapadesátiletý Firth dosud na oscarové ocenění čekal marně. Teď se dočkal - a film se rovnou „svezl" s ním.

Čeští diváci se o kvalitách Královy řeči mohou přesvědčit od 10. března, kdy film vstoupí i do českých kin. Recenzi filmu najdete v aktuálním TÝDNU.

Autor: Irena HejdováFoto: Bontonfilm , ČTK/AP

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ