"Mám pocit, že moje kariéra právě vyvrcholila," řekl Colin Firth v úvodu děkovného proslovu při převzetí Oscara za nejlepší mužský herecký výkon loňského roku ve snímku Králova řeč. Ten se stal vítězem oscarového večera se ziskem celkem čtyř trofejí - za nejlepší film, scénář, režii a právě i Firthův herecký výkon.
Čtyři ocenění si vydobylo i sci-fi Počátek, to ovšem bodovalo "jen" v technických kategoriích - kamera, zvuk, mix zvuku a vizuální efekty. Tři sošky připadly pak filmu o zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi The Social Network, po dvou má boxerské drama Fighter, Alenka v říši divů a Příběh hraček 3.
Králova řeč tak 83. ročníku Oscarů nedominovala výrazně, stala se stejně nenápadným vítězem, jak nenápadný je i sám film. Komorní britské drama zdánlivě v Hollywoodu plném výpravných trháků typu Počátku či Alenky v říši divů nemělo šanci, jenže možná právě proto bodovalo.
Oscaroví akademici rádi oceňují nezávislé snímky - stačí si připomenout loňské vítězství nenápadného filmu Smrt čeká všude nad spektáklem Avatar. Pro Královu řeč navíc svědčilo to, že jde na rozdíl od ostatních letošních favoritů o film nabitý pozitivními emocemi.
Hrdina The Social Network bezohledně kráčí za svým úspěchem, hrdina Počátku se zoufale ztrácí ve svých snech, hrdina Fightera těžce bojuje s vlastní příšernou rodinou a Černá labuť Natalie Portmanová je asi nejobludnější postavou, jakou kdy tato herečka ztvárnila.
Pozitivní emoce nabízejí snad jen Příběh hraček 3 a Alenka v říši divů - zároveň to ale nejsou dostatečně "závažné" snímky, aby se jim dostalo pozornosti v jiných než technických kategoriích.
To Králova řeč nabízí silný příběh o přátelství a síle překonat svá omezení, vynikající herecké výkony a britsky břitký scénář, taktéž po zásluze odměněný Oscarem.
Je to film, u kterého je divákům dobře tím spíše, že se s hrdinou v jeho boji proti vlastní řečové vadě mohou ztotožnit - a dojmout se nad tím, když se mu daří vítězit. To, že hrdina je ještě k tomu britským králem, filmu navíc dodává chytlavost - kdo by nechtěl vidět předního evropského monarchu v negližé?
To vše pomohlo Králově řeči k vítězství - spolu s dalšími faktory, jako byla šikovná předoscarová marketingová kampaň, všeobecná srozumitelnost, pověst sympatického nezávislého snímku, který si jen obtížně klestil cestu k realizaci - či třeba fakt, že jedenapadesátiletý Firth dosud na oscarové ocenění čekal marně. Teď se dočkal - a film se rovnou „svezl" s ním.
Čeští diváci se o kvalitách Královy řeči mohou přesvědčit od 10. března, kdy film vstoupí i do českých kin. Recenzi filmu najdete v aktuálním TÝDNU.