Ve čtvrtek 10. dubna bude pokřtěna DVD verze Kinoautomatu, prvního interaktivního filmového projektu na světě. Po dvou letech od obnovené premiéry se Kinoautomat Radúze Činčery také znovu představí zahraničí. Bude uveden 6. dubna v Bratislavě u příležitosti slovenské části Febiofestu.
Kinoautomat Radúze Činčery měl premiéru na Světové výstavě Expo '67 v Montrealu, poté byl o čtyři roky později uveden v Praze, ale hned po roce byl jako ideologicky nepřípustný zakázán. Od té doby byl uváděn jen zřídka.
Námět a scénář Kinoautomatu dal Činčera dohromady s Pavlem Juráčkem, Jánem Roháčem a Vladimírem Svitáčkem, na příběhu se podílel i představitel hlavní role Miroslav Horníček. V dalších rolích hráli například Miroslav Macháček, Josef Somr, Karla Chadimová, Libuše Švormová, Jiří Schmitzer a Jan Libíček.
Hrdinou snímku byl Horníček jako pan Novák. U jeho dveří zvoní sousedka. Je téměř nahá, s osuškou na těle, neboť si zabouchla dveře od bytu. Prosí ho, aby ji pustil k sobě domů. On má dilema - vyhovět půvabné dámě či ne, protože se má každou chvíli vrátit jeho žena, která má navíc narozeniny. Horníček nechal řešení této prekérní situace na divácích. Ti zmáčkli červené nebo zelené tlačítko a příběh se odvíjel podle rozhodnutí většiny, která pak určovala směr příběhu ještě několikrát.
Převést tento projekt s komplikovanými odbočkami na DVD prý nebylo jednoduché. I tady budou moci diváci zasahovat do děje a měnit ho jako v kině. DVD tedy obsahuje všechny varianty příběhu. Nosič vydává společnost Bontonfilm a bude v prodeji od 7. dubna. Ve formě bonusů obsahuje biografie hlavních tvůrců, fotografie a také dokumentární portrét Radúze Činčery, který před pár lety vytvořila jeho dcera.
Nerozhodný pan Novák umořil dluh ČSSR
Na Expo '67 v Montrealu prý měli o Kinoautomat zájem giganti jako je Paramount Pictures a Universal Studios. Práva získala neznámá zájemkyně za minimální obnos jako umoření dluhu ČSSR. Jediným známým faktem zůstává, že se projekt objevil v Texasu na světové výstavě Hemisfér roku 1968. V roce 1974 se podařilo jistému americkému producentovi práva od nové majitelky vysoudit a Činčerův projekt byl uveden na světové výstavě Expo '74 ve Spokane, stát Washington.
Počátkem nové cesty Kinoautomatu po světě by mohla být nynější slovenská premiéra . "Je to pro mě velká pocta. Kinoautomat, symbol ryze československé autorské spolupráce, se tak trochu vrací do svého druhého domova. U jeho zrodu byl totiž špičkový slovenský režisér Ján Roháč. A už v Montrealu a později také v Praze uváděla Kinoautomat Slovenka Zuzka Neubauerová. Doufám, že se slovenské publikum bude bavit stejně dobře jako britské a české," komentovala slovenskou premiéru dcera Radúze Činčery, dokumentaristka Alena Činčerová.
Podle dalších informací se nyní Kinoautomat chystá i na cestu do Švýcarska, kde se v květnu představí v Basileji. Uveden bude i na plzeňském festivalu Finále u příležitosti vzpomínkového večera na nedožitá jubilea - pětaosmdesátiny Radúze Činčery a devadesátiny Miroslava Horníčka.
Foto: ČTK, archiv Týdne