Film 31 konců/31 začátků z dílny umělecké skupiny Rafani je ode dneška v internetové distribuci. Zájemci se mohou na celovečerní dokument, který přibližuje dvě desítky osobností alternativní kultury, podívat na internetových stránkách www.DAFilms.com.
Ve filmu, který se točí okolo fenoménu Prahy a města obecně, je představeno 21 umělců především z oblasti pražského konceptuálního umění, hudby, populární literatury a politického aktivismu. "Základem filmu je pohyb. Tak jako dítě přeskakuje z kamene na kámen, když chce suchou nohou překonat řeku, i film se trhavě, poskoky, vydává na cestu tam a pak zase zpět," komentovali film umělci ze skupiny Rafani.
Dokument přibližuje životní postoje a názory umělců jako Pavel Sterec, Mark Ther nebo Vladimír 518, vystupují v něm grafický designér Petr Krejzek, aktivista Ondřej Slačálek nebo spisovatel Michal Viewegh.
Umělecká skupina Rafani vznikla v roce 2000 v Praze mezi studenty Akademie výtvarných umění. Během let se měnil počet jejích členů, vždy jich je ale kolem pěti. Většinou jsou to malíři, učitelé nebo kurátoři, jejich skupinová činnost má vždycky společenský přesah, často to bývá provokace.
Veřejnosti jsou známé například jejich akce na pražské Kampě, kde přetřeli Lennonovu zeď, cynické komentáře odsunutí sudetských Němců, utopení obrazu z Národní galerie v Orlické přehradě nebo roční ohlašování demonstrací na Václavském náměstí. Část z nich se v roce 2004 vykálela v Národní galerii před dílem Milana Knížáka, aby tak vyjádřili své mínění o tehdejším řediteli.
Rafani také pořádají výstavy a organizují přenášky. Dokumentární film 31 konců/31 začátků získal vloni zvláštní ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Do internetové distribuce jde film tři dny před zahájením velké výstavy Rafanů v Domě umění města Brna.