RECENZE: Dělejme, že Menzelovi Donšajni nevznikli

Kultura
26. 9. 2013 18:40
V hlavních rolích se představí Jan Hartl a Martin Huba.
V hlavních rolích se představí Jan Hartl a Martin Huba.

Psát o novém filmu Jiřího Menzela Donšajni je prekérní. Je prostě špatný, tak evidentně špatný, že není třeba říkat ani tenhle fakt. A člověku se ho navíc nechce vyslovovat s respektem k někdejším filmařským kvalitám oscarového režiséra.

Donšajni jsou špatní způsobem, který nepobuřuje, nevzbuzuje smích typu "tak blbé, až je to vtipné", nedává prostor k argumentaci. Lze se jen podivit nad tím, že tenhle projekt někdo nestopl, dokud byl čas; možná že reputace režiséra Ostře sledovaných vlaků, Rozmarného léta a Skřivánků na niti prostě byla tak silná, že zúčastnění doufali, že ze zoufale slabého scénáře může něco vyrůst. Nebo prostě nechali starého pána dělat, co ho baví - tak jako jiní před časem nechali Václava Havla splnit si jeho filmařský sen v podobě snímku Odcházení.

V dalších rolích se představí mj. Eva Josefíková a Václav Jílek.Odkud začít? Snad právě od toho scénáře. Má jít o "prostopášnou komedii o vášni k životu, hudbě a k ženám". Ale kde je prostopášnost? Kde je komedie? Kde je vášeň? A kde je život? Hudba by byla, zaznívají slavné operní árie většinou od Mozarta. Ženy taky jsou: například prostřednictvím videoklipové montáže, kterou použil Miloš Forman před padesáti lety v Konkursu, vidíme během pár desítek vteřin mnoho párů bradavek (dámských). Ale není na tom nic prostopášného, jsou to prostě bradavky vyskládané za sebou jako v katalogu.

Komedie? Řídký scénář o divadelním režisérovi okresního formátu, který inscenuje Dona Giovanniho, obsahuje asi tolik vtipů, kolik by se dalo spočítat na prstech jedné ruky - a ty se pak opakují ad absurdum. Hlavní hrdina v podání Jana Hartla trpí na záda, a tak opakovaně chodí v předklonu (asi aby mohl mluvit "k věci", jak zní starý uslintaný vtip). Domů si zve zpěvule, kterým pak při ranní sprše nabízí zubní kartáčky z předpřipraveného štosu. Že to není vtipné? Není.

Režisér Jiří Menzel s manželkou.Vášeň? Ochmatávání a okukování prsů a zadků, prasečkářství. Život? Nulová realita, všechno vypadá jak z nekonečného "nováckého" seriálu, před obrazově "studenou" televizní kamerou, kde je ostrá pleš člověka v popředí i květináč na skříni o tři plány dál, skotačí samé schematické figurky. Ale nešť, i tohle všechno může být záměr cílící na nejširší a nejméně náročnou diváckou obec. Jenže nic neomluví fakt, že Donšajni prostě nemají ani základní konzistenci. O co v tom filmu vlastně jde (kromě toho, že se nacvičuje opera)? Co máme cítit? Co si máme odnést? Proč se na to máme dívat?

Menzel má v českém kontextu postavení svérázného adaptátora literárních předloh - zejména děl Bohumila Hrabala, která téměř vždy zbaví jejich komplexnosti, uhladí je po srsti, aby nedejbože nikoho neprovokovala mnohoznačností, a nebojí se to přiznat. Má dva majstrštyky z opačných stran spektra: hořkosladké, drsnokrásné, téměř geniální Skřivánky na niti, kde se mu Hrabalova ducha podařilo zachovat, a Rozmarné léto, kde se mu zase podařilo neutéct od Vančurovy líbezné satiry na maloměšťáctví. V Donšajnech pracuje podle vlastního scénáře - a najednou vůbec neví, jakou mají mít strukturu, odkud kam půjdou dějové linky, co chce vlastně říct. Donšajni jsou sledem televizních skečů, blátem bez ladu a skladu, filmem, který vůbec neměl vzniknout.

 

Autor: Vojtěch RyndaFoto: ČSFD.cz

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ