Televizní minisérie Hořící keř z produkce kabelovky HBO se od činu Jana Palacha odráží k zachycení příběhů, které odstartoval, a atmosféry počínající normalizace. Cyklus je po technické stránce dokonalý, ale chce toho říct příliš mnoho najednou - a jako by se bál nevystavět Palachovi pomník.
Jde o typický případ situace "ano, ale". Je nesmírně cenné, že Hořící keř vznikl, že se Palach a normalizace připomíná i publiku, které o nich má jen mlhavé povědomí, že se projektu ujala tak osvícená a štědrá instituce jako HBO Europe... Závažnost tématu by nicméně neměla bránit kritickému odstupu.
Hořící keř je prakticky nemožné vinit z historické nepřesnosti. Autor scénáře Štěpán Hulík (ročník 1984) je historicky erudovaný a jistě každou scénu obrátil v hlavě natřikrát, slavná polská režisérka Agnieszka Holland zase danou epochu zažila na vlastní kůži, protože v té době studovala pražskou FAMU a angažovala se ve studentském hnutí. Není důvod nevěřit, že po Palachově smrti na chodbách pražské filosofické fakulty posedávali studenti a sborově zpívali Kryla. Ale je to výjev až příliš ilustrativní, neživotný, úzkostlivě sošný; jak moc by pomohlo, kdyby kolem nich aspoň někdo jen tak prošel... Jenže Palachovo jméno jde mezi studenty okamžitě od úst k ústům, každý, kdo ho slyší, strne v posvátné úctě. Celý první díl minisérie je odvyprávěný v téměř jednotném ušlechtilém duchu, který člověku nedává jinou možnost než jen sklopit hlavu, nechat na sebe dopadnout tíhu tragédie a na nic se neptat.
Hořící keř není o Palachovi, nýbrž o tom, co jeho akt (ne)rozpoutal. Studentovým sebeupálením minisérie začíná, pak se seznamujeme s dlouhou řadou postav: advokátkou Burešovou, lidmi ze studentského hnutí, vyšetřovateli VB a StB, Palachovou matkou a jejím prvorozeným synem, lékařkou na oddělení popálenin... Zpráva o protestním činu se šíří mezi veřejností, policie se snaží "minimalizovat škody" a předejít dalším "pochodním", studenti agitují za generální stávku, ale ústřední dějovou linkou se stane žaloba pro urážku na cti, kterou se na člena ÚV KSČ Viléma Nového rozhodne podat Palachova rodina. Nový totiž sebeupálení veřejně bagatelizoval s tím, že šlo o akt západních rozvědek a že ke studentově smrti došlo omylem. Věci se ujímá Burešová...
To jsme teprve u konce pochmurného prvního dílu. Druhá část se od něj náladou podstatně liší: sice začíná sebeupálením Jana Zajíce, ale dál se nese v duchu svižné, chvílemi až rozverné detektivky, spočívající ve shánění důkazů proti Novému. Třetí segment je klasickým soudním dramatem, jež vyústí do bezmoci proti státní mašinérii. Dokumentárně laděné epilogy diváka dovedou až do listopadu 1989.
Ano, ladění dílů působí trochu nevyrovnaně. Stejně se to má s jednotlivými dějovými liniemi. Nesmírně silný mariánský motiv Palachovy matky by vydal na samostatné komorní dílo, linie policejního vyšetřování a pátrání Burešové mají procedurální charakter, studenti představují spíše stafáž, zachycen je i plíživý nástup občanské rezignace... Záměr zachytit dobu a dopad Palachova činu co nejkomplexněji je evidentní, ale vede ke zkratkovitosti - zejména postav. Třeba Igor Bareš a David Novotný nemají jinou možnost než hrát své role - estébáka, respektive Nového advokáta - jako bodrá prasata, která divák odhadne po třech vteřinách a která se do závěrečných titulků nikam neposunou. Lidé jsou v Hořícím keři dobří, zlí, nebo slabí.
Nelze dostatečně vynachválit výtvarnou stránku série. Od bravurně natočeného úvodu, který perfektně rekonstruuje dobové Václavské náměstí, přes retrokostýmy, design interiérů, náročné hromadné scény, dokonalé digitální triky a postprodukci ("Václavák" se natáčel ve Střešovické vozovně) až po nejposlednější technické detaily "hraje". Velkorysý rozpočet je vidět, ale nevnucuje se oku. Herci v rámci svých, jak bylo zmíněno, někdy úzce vymezených postav, excelují: Táňa Pauhofová v roli Burešové bezchybně sjíždí škálu od euforie k zoufalství a od mámy malých dcerek ke koketě, Ivan Trojan coby major VB Jireš svou obvyklou laskavost vítaně tlumí, Jaroslava Pokorná (Palachova matka) kromě několika momentů přílišné exaltovanosti hraje skvěle úsporně... Hereckým objevem Hořícího keře pak je vynikající Petr Stach v roli Palachova bratra Jiřího.
Znovu a znovu je třeba zdůrazňovat, jak důležité je, že Hořící keř vznikl. Někdo se konečně odvážil zpracovat jednu z klíčových událostí moderních českých dějin v hraném filmu. Vzniklo nesmírně poctivé dílo, které se nicméně neubránilo jisté ilustrativnosti.
První díl Hořícího keře poběží na HBO 27. ledna, další části následující neděle.