Španělský režisér José Luis Guerín představil ve středu divákům Letní filmové školy v Uherském Hradišti svůj film Ve výstavbě. V dokumentu sleduje, jak přestavba městské čtvrti v Barceloně ovlivňuje soužití lidí. Snímek bude od nadcházejícího školního roku součástí mezinárodního programu filmové výchovy CinEd, který zpřístupňuje evropské filmy dětským a mladým divákům. "Vzdělávat diváky už odmala je velmi důležité," řekl Guerín.
Filmová výuka podle něj ve vzdělávání dětí a mládeže dosud chyběla, byť by měla být jeho standardní součástí. "Největší krize, kterou film prochází, není ani tak ekonomická, jako spíše krize, která se týká diváků. Chybí diváci, kteří by byli víc než jen konzumenti. To může změnit pouze vzdělávání, filmové školství. Děti přece normálně studují třeba literaturu, ale vůbec se nezabývají studiem audiovizuálním, což je přitom to nejvíc, co konzumují," uvedl režisér.
Pokud už se film ve školní výuce objeví, slouží nejčastěji jen jako pomůcka pro výuku jiného předmětu, například literatury nebo dějepisu. Díky CinEdu má film podle Guerína šanci stát se právoplatnou součástí vzdělávání.
Trailer k filmu Ve výstavbě:
Projekt CinEd je určen divákům ve věku od šesti do 19 let. Začít děti seznamovat s kvalitní kinematografií už v útlém věku považuje Guerín za nezbytné. "V období dospívání už jsou lidé pohlceni agresivním filmovým trhem, který jim vnucuje jednotlivé produkty. Už jsou více formováni a je pak mnohem obtížnější vstoupit do jejich světa. Zajímají je hlavně poslední filmové novinky," uvedl držitel mnoha filmových ocenění.
Děti nemají předsudky
Naopak čím menší děti jsou, tím lepší podle něj mají předpoklady k tomu být vnímavé. "Nemají žádné předsudky. Lze s nimi snadno pracovat a nabídnout jim filmová díla jiného typu. Pedagogové by je měli vést, aby se naučily, že druhů kinematografie je mnoho," řekl Guerín.
Zmíněný film Ve výstavbě natáčel s pomocí vysokoškolských studentů. Přestavbu jedné z barcelonských čtvrtí mapovali tři roky. V dokumentu vystupují stavební dělníci, starousedlíci i noví obyvatelé - "kolonizátoři", kteří je po proměně čtvrti vystřídali. "Mění-li se krajina městská, mění se i krajina lidská. Centra měst se vylidňují, lidé jsou vytlačování na periferie, což intenzivně prožíváme po celé Evropě," řekl režisér.
CinEd zájemcům nabízí snímky pro školní projekce zdarma a legálně, stačí se pouze registrovat na internetu. Do projektu se zatím zapojilo osm evropských zemí. Filmy jsou k dispozici s českými podtitulky a s metodickými materiály pro učitele a studenty. Partnerskými zeměmi projektu jsou kromě České republiky také Bulharsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko a nejnověji Finsko. Příští rok má přibýt také Německo.