Nominace
Režisér Saska: Oscara za Happy End? Raději s tím ani nepočítám
05.12.2016 19:38
Český režisér, scenárista a kameraman Jan Saska, jehož černá komedie Happy End se bude ucházet o amerického Oscara za rok 2016, s vítězstvím v prestižní soutěži nepočítá, ale je nadšený již pouze ze své nominace. Z celkového počtu 69 snímků byl Happy End zařazen do užšího výběru deseti krátkometrážních animovaných filmů. Pět finalistů bude oznámena 24. ledna. Ceny se budou rozdělovat v Hollywoodu 26. února.
"To je taková loterie, že se neodvážím umístění odhadovat. Nepočítal jsem ani s tou desítkou, která pro nás byla velkým překvapením. Vždyť je tam film od studia Pixar nebo Walta Disneyho, takže šance je minimální. Když to náhodou dopadne, tak to bude skvělé, ale ono je to skvělé už teď," řekl režisér Saska po představení filmu novinářům.
Po projekci na půdě Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze (FAMU) režisér prozradil, jakým způsobem film vznikal, a seznámil novináře také s činností uměleckého uskupení True Lovers, jehož je členem. Svůj bakalářský snímek Happy End připravoval v produkci Kamily Dohnalové pět let. Po studiu klasické animace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Saska právě ukončil studia na FAMU. V případě Happy Endu se postaral o režii, scénář, kameru, střih i animaci. Jeho hrdiny jsou myslivci, traktorista, řidič favoritu a sled krvavých událostí. Jde o chronologicky pozpátku vyprávěný morbidní vtip. Ve filmu zní hudba Martina Klusáka i skupin Alkehol a Pražský výběr.
Vedoucí Katedry animované tvorby FAMU a autorka animovaných filmů Michaela Pavlátová Happy End označila za "chytrou, vtipnou a ostrou věc". Šestiminutový snímek se letos představil na filmovém festivalu v Cannes, zvítězil v soutěži studentských filmů na mezinárodním festivalu animovaných filmů v Třeboni a cestu mezi oscarové nominace mu otevřel úspěch na festivalu v Mexiku. "Cokoliv se týká Oscarů je jiný kalibr a vyšší level,"! ocenila oscarovou nominaci Pavlátová.
Saska, kterému příští rok bude třicet let, je i autorem několika komiksů. Jeho předchozí film Přepadení získal ceny na festivalech v Lisabonu a v ruském Gelendžiku. Na Oscara v kategorii krátkometrážních animovaných filmů byly z tuzemských snímků v roce 2013 v nominaci Tramvaj a v roce 1992 Řeči, řeči, řeči..., oba z dílny Michaely Pavlátové. Mezi pět nejlepších se nedostaly.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.