Roman Polanski jako oběť policejní a soudní šikany

Kultura
18. 5. 2012 08:30
Slavný režisér v dokumentu Roman Polanski: A Film Memoir.
Slavný režisér v dokumentu Roman Polanski: A Film Memoir.

"Roman Polanski dnes nepřijde, protože ho uvidíte na plátně," těmito slovy byl na festivalu v Cannes uveden dokument o kontroverzním filmaři nazvaný Roman Polanski: A Film Memoir.

Jde vlastně o devadesátiminutovou zpověď režiséra, která byla pořízena během jeho pobytu v domácím vězení ve Švýcarsku. Tehdy Polanského doběhl starý hřích, kvůli němuž nebyl přes třicet let v USA: za sex s nezletilou mu tam stále hrozilo vězení. Během "švýcarské vazby" se za svým starým přítelem vypravil novinář Andrew Braunsberg, aby s režisérem natočil obsáhlý rozhovor. Francouzský dokumentarista Laurent Bouzerau pak z natočeného materiálu sestříhal snímek, který je pojat velmi konvečně. V tomto případě je to ideální cesta, protože Polanského životní příběh je natolik strhující, že není třeba ho ničím přibarvovat. Režisér líčí svůj život důkladně, nevyhýbá se žádnému z témat a emoce, které prosakují na jeho tváři, dodávají vyprávění další rozměr. A pak je tu samozřejmě množství archivního materiálu, rodinných fotografií, záběrů ze soukromí nebo zpravodajské šoty z Polanského "kriminálních" kauz.

V krátkém intru režisér vylíčí, jak ho Švýcaři pozvali na festival, aby mu předali cenu za celoživotní dílo, a místo toho ho zatkli. Tuhle zkušenost sděluje muž otřískaný životem celkem s nadhledem ("Já už prožil mnohem horší věci, ale mrzí mě, jak ty události dopadají na mou rodinu."). A pak už to jde ráz na ráz: bombardování Varšavy, útěky z krakovského ghetta, válečná traumata malého ušatého kluka, který se směje z fotografií. V těch poválečných už má ve tváři něco podivně dospělého, přestože v patnácti vypadá na deset let. Pak přijdou první herecké zkušenosti, pak i ty režijní… Úspěchy, Francie, Velká Británie, Hollywood…

A pak seznámení s herečkou Sharon Tate. Tady si dal režisér dokumentu záležet, aby maximálně využil záběry nesmírně krásné ženy, která byla v osmém měsíci těhotenství brutálně zavražděna. Polanskému poprvé docházejí slova a oči se začínají lesknout. Nicméně na dobové fotce ho vidíme, jak sedí u vchodových dveří do svého domu, na něž vrazi napsali Sharoninou krví "pig". Podezření tehdy padlo absurdně i na Polanského. Přitom to byl právě on, kdo nakonec pátral na vlastní pěst a zásadně se podílel na dopadení vrahů z bandy Charlese Mansona.

Nesmírně důkladně je tu vylíčen i onen skandál, který režiséra nakonec přivedl do švýcarského domácího vězení. Probírá se tu policejní a soudní šikana, jíž měl být tehdy Polanski obětí. V tom se režisérova výpověď shoduje s názory autorů monografií o Polanském. Jednotlivé filmy jsou tu odprezentovány ve zkratce, jako zastávky na cestě dramatičtější než fantazie jakéhokoli scenáristy.

Pozítří by se měl Polanski objevit v Cannes osobně na premiéře restaurované verze svého snímku Tess. Natočil ho v roce 1978, tedy hned poté, co utekl z Hollywoodu do Evropy.

Autor: Darina KřivánkováFoto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ