Rozervaný Almodóvar, únos v metru a mexická láska
03.09.2009 08:09

Nejnovější film Pedra Almodóvara Rozervaná objetí představí v hlavní roli jeho oblíbenou Penélope Cruzovou. Americký thriller Únos vlaku 1 2 3 je remakem stejnojmenného filmu z roku 1974. Sin nombre sleduje milostný příběh na pozadí ilegálního přechodu mexicko-americké hranice. Dokument Muž na laně vypráví o mladíkovi, který se nebál výšek.
ÚNOS VLAKU 1 2 3
Thriller o únosu jedné soupravy newyorského metra vyniká akčním střihem i skvělým hereckým obsazením, přesto je jen slabým odvarem původního filmu z roku 1974. Walter Garber pracuje jako dispečer newyorského metra, brzy bude mít po šichtě a tak se těší domů za ženou a dětmi. Vlak na trase z Pelhamu se ale neplánovaně zastaví. Nikdo neví, co se na děje. Když se konečně ozve řídící kabina vlaku 1 2 3, mluví s Garberem místo řidiče jakýsi Ryder, který vyhrožuje, že popraví cestující, pokud nedostane 10 milionů dolarů. Časový limit: 1 hodina.
Tony Scott umí natočit honičky v rychlém klipovitém střihu, které přes určitou monotónnost, nenudí. Energii akčních scén však zcela postrádají hovory únosce vlaku Rydera v podání Johna Travolty s dispečerem Garberem, kterého ztvárnil Denzel Washington. Travolta předvádí spíše karikaturu postavičky „šíleného zločince" a Washington se zase nějak neumí vypořádat s nehrdinskou fyziognomií, kterou postavě přiřkl režisér: bříško, ošuntělé oblečení a příšerné brýle dost okatě křičí do světa: „tenhle chlápek teda žádný hrdina není." Samozřejmě jen proto, aby nakonec ukázal, že oním hrdinou je.
A nechtěná parodie finální scény na mostě, kde se únosce Ryder potkává s Garberem, a v níž režisér z diváka ždímá emoce, je jen smutnou tečkou za filmem, který vlastně mohl být docela dobrý a zajímavý.
The taking of Pelham 1 2 3 (USA, 2009)
Režie: Tony Scott, scénář: Brian Helgeland, kamera: Tobias Schliessler, střih: Chris Lebenzon, hudba: Harry Gregson-Williams, hrají: Denzel Washington, John Travolta, John Turturro, Luis Guzman, Michael Rispoli, délka: 105 minut.
ROZERVANÁ OBJETÍ
Příběh oslepivšího filmového režiséra, který se živí jako scénárista a svému nemocnému asistentovi vypráví příběh svého života - plného vášně, emocí i žárlivosti. Kdysi miloval jednu ženu, o níž přišel...
„Problémem Almodóvarova snímku ale je, že ta historka za moc nestojí a že se její banalita a předvídatelnost tlučou s okázalostí režisérova stylu. Po určitou dobu tenhle nedostatek vykrývá režisérovo přeskakování mezi časovými rovinami, asi v polovině filmu se ale tahle (poslední dobou dost oblíbená) metoda vyčerpá a nezbývá než čekat na chvíli, kdy autor uzná za vhodné odhalit před divákem ta nikterak překvapivá tajemství. Záblesky ironie přebíjí uslzená rádobyvážnost a občas i čisté samožerství - patos finále vlastně nemá moc daleko k oslavným řečem populárních umělců o „tlačení káry", jež se dají slyšet v různých pohodových talk show. Almodóvarovo - jak se dnes říká - „vzdávání pocty" různým klasickým dílům může mít ten efekt, že si člověk při sledování Rozervaných objetí uvědomí, co všechno by v danou chvíli sledoval raději," napsal Ondřej Štindl ve své recenzi, kterou najdete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN.
Los Abrazos Rotos (Španělsko, 2009)
Scénář a režie: Pedro Almodóvar, hrají: Penélope Cruz, Lluis Homar, Blanca Portillo, José Luis Gómez, Tamar Novas, Rubén Ochandiano, délka: 128 minut.
SIN NOMBRE
Dramatický příběh mladé Sayry, dívky z Hondurasu, která přes Mexiko utíká do Spojených států, aby se setkala se svým otcem. Na střeše vlaku, který míří do země zaslíbené, potkává Caspera. Zamiluje se do něj, ovšem netuší, že Casper je členem gangu, který svým členům nějaké milostně avantýry rozhodně netrpí...
Debut režiséra a scénáristy Cary Joji Fukunaga získal cenu za režii a kameru na letošním festivalu v Sundance.
Sin Nombre (Mexiko / USA, 2009)
Režie a scénář: Cary Joji Fukunaga, kamera: Adriano Goldman, hrají: Paulina Gaitan, Edgar Flores, Kristyan Ferrer, Tenoch Huerta Mejía, Diana García, Luis Fernando Peña a Héctor Jiménez, délka: 96 minut.
MUŽ NA LANĚ
Dokument Jamese Marshe rekonstruuje pětatřicet let starou událost; v roce 1974 mladý francouzský provazochodec Philippe Petit uskutečnil neuvěřitelné představení - ilegálně tancoval na laně nad hlubinou mezi budovami Světového obchodního centra.
Petit snil o věžích šest a půl roku, poté strávil v New Yorku osm měsíců plánováním celé akce. S pomocí několika kamarádů a kompliců našel způsob, jak obejít ochranku Světového obchodního centra, jak propašovat do věží těžké ocelové lano, natáhnout ho mezi vrcholy dvojčat, upevnit a napnout tak, aby vydrželo poryvy větru a výkyvy budov. Upevňování a seřizování probíhalo v noci v naprostém utajení. V 7.15 ráno vkročil Philippe poprvé na lano zavěšené 411 metrů nad chodníky Manhattanu...
Snímek získal Oscara pro Nejlepší dokument, na Sundance Film Festivalu byl oceněn Cenou diváků i Velkou cenou poroty. Cenu za Nejlepší dokument si rovněž odnesl z MFF Karlovy Vary.
Man on Wire (Velká Británie / USA, 2008)
Režie: James Marsh, kamera: Igor Martinovic, hudba: J. Ralph, účinkují: Philippe Petit, Jean François Heckel, Jean-Louis Blondeau, Annie Allix, David Forman, délka: 90 minut.
Foto: Bontonfilm, H.C.E., AČFK, Falcon.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.