Rusové také chtějí být chlapíci. Natočili film o válce v Gruzii

Kultura
24. 2. 2012 14:30
Film o hrdinných vojácích je prací nového studia.
Film o hrdinných vojácích je prací nového studia.

Na plátna ruských kin míří další film o pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008. Prezidentu Dmitriji Medveděvovi se snímek líbí, filmovým kritikům již méně. Na produkci podobných vlasteneckých trháků vzniká v Moskvě celé filmové studio. Zadání od státního sponzora je jasné: napodobit v Rusku to, co Pentagon a Hollywood dokázaly v USA.

Američané jsou chlapíci, protože cílevědomě točí filmy, pozdvihující válečnického ducha a vlastenectví, nejprve pochválil zaoceánskou konkurenci ruský prezident, podle kterého i Rusko potřebuje filmová díla opěvující vlastní armádu, vždyť "se není za co stydět". A pak si už spolu s válečnými veterány v dokončovaném studiu Glavkino nechal promítnout snímek Srpen. Osmého, odkazující už svým názvem na začátek konfliktu o separatistickou gruzínskou provincii Jižní Osetii.

Leccos už napovídá sám plakát filmu.A úkol se podle Medveděva povedl; při projekci pocit hrdosti na ruskou armádu vskutku okoušel, a to tím spíše, že válčení na plátně odpovídá "historické pravdě"; čili Rusko vůbec nenapadlo bezbranný stát, jak pomlouvají cizí jazyky, ale ruská armáda "zachraňovala lidi, děti a starce před agresorem".

Gruzíni naopak soptí. Podle portálu Gruzia on-line "propagandistický film", na který ruská státní pokladna utratila v přepočtu 300 milionů korun, překrucuje podle vůle Kremlu pravdu o "ruském vpádu" a "okupaci".  Předmět sporu jde tak trochu stranou. Slovy kritičky listu Kommersant se režisér Džanik Fajzijev, který si ve vlastním snímku zahrál zápornou virtuální postavu, ocitl v nezáviděníhodné pozici, protože mnozí celé dílko předem zavrhnou jako "agitku", ospravedlňující ruskou politiku.

Hlavním hrdinou se jeví sedmiletý hošík, ponořený do světa počítačových her (které prý film hollywoodského střihu vůbec v mnohém připomíná), z něhož jej osetský otec z jednotky ruských mírotvůrců odveze k dědečkovi a babičce čili zakrátko přímo doprostřed války. Moskevská matka má sice zlou předtuchu, ale prázdnin hodlá využít k vyřešení osobního vztahu s investičním bankéřem, který ji zve na romantický výlet.

Brzy se však ukáže, že svůdník je sobecký idiot, a tak hlavní hrdinka místo brouzdání po plážích přistává na kavkazském válčišti, kde ji už čeká ruský osvoboditel, pod jehož maskovací uniformou a drsnou slupkou se skrývá vřelé srdce. Válečník má po ruce i tank, který se při pátrání po ztraceném klukovi náramně hodí. Až tak, že po závěrečné přestřelce hrdinka jen spustí hlavu chráněnou přilbou a vzdychne: "Chlapci, kolik vám platí za takovou práci?" Ti se samozřejmě zdrží odpovědi.

Uzbecký režisér se podle recenzentky sice vynasnažil gruzínské agresory raději neukazovat, ale i tak nelze uniknout dojmu, že gruzínští vojáci asi vůbec nejraději střílejí do žen, staříků a dětí. A to se americký scenárista prý hodně snažil protigruzínský patos přitlumit... I tak však vše může vyjít vniveč, přinejmenším mimo ruské biografy. Ázerbájdžánská kina snímek stáhla z programu ještě před premiérou, aby se nezkomplikovaly vztahy mezi Baku a Tbilisi.

První vlaštovka ze studia Glavkino, vybudovaného na ploše 33 tisíc metrů čtverečních nákladem více než 5,5 miliardy korun, se ruským vojákům líbila. Podle generála Alexandra Koplačenka je film o válčení na Kavkazu docela dobrá alternativa k nekonečným mexickým seriálům či reality-show. "Je to na Oscara!" usoudil plukovník Igor Kaspražickij.

Pentagon dovedl s Hollywoodem spolupracovat už ve dvacátých letech, asi nejslavnějším jeho počinem je ovšem snímek Top Gun z roku 1986. Filmařům dalo letectvo k dispozici řadu strojů i základen a kýžený efekt se dostavil: rychle se začala hlásit spousta mladých zájemců o mundúr a příslib dobrodružství. V posledních letech zase Pentagon poskytl ohromnou podporu sérii Transformers (spolu s automobilovým gigantem General Motors), hlavně aby se na plátně v patřičném světle ukázalo hrdinství i nejmodernější "hračky" vojska.

Autor: - mav -, ČTK Foto: www.avgustvosmogo.ru

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ