Sekci Queer Now uvede britský herec Mark Gatiss

Kultura
16. 3. 2018 21:00
Britský herec Mark Gatiss.
Britský herec Mark Gatiss.

Osmidílný seriál Queers a drama Proti zákonu věnované 50. výročí dekriminalizaci homosexuality v Anglii a Walesu uvede na pražském Febiofestu britský herec Mark Gatiss. Byl představitelem bratra Sherlocka Holmese Mycrofta ze seriálu Sherlock, objevil se v seriálech Hra o trůny, Hercule Poirot či ve filmu Woodyho Allena Match Point - Hra osudu. Je i úspěšným spisovatelem, scenáristou, režisérem a producentem.

"Vždy jsem hrál a vždy jsem psal. Tak jsem se dostal k tomu, že jsem dělal víc věcí najednou. V případě Queers jsem byl i kurátorem, obcházel jsem herce, vybíral scenáristy a dostal se k režii. Producenti bývají hodně ve stresu, ale jako herec se zavřu do karavanu a mám klid. Nechci být Clintem Eastwoodem," řekl Gatiss na setkání s novináři s poukazem na profese svého všestranného kolegy.

"Mám za sebou hodně práce, jsem známý a věděl jsem, že můj hlas bude slyšet. Nepovažuji se za aktivistu, který se stal hercem, aby změnil něčí život," vysvětlil. Seriál podle něj byla zakázka od BBC s úkolem natočit monology vztahující se k roku 1967, kdy byl přijat zákon dekriminalizující homosexualitu.

Britská kultura je podle Gatisse vcelku tolerantní, což ale stálo hodně práce. "Dodnes je to křehké. Řadu věcí jsme považovali za jisté, ale najednou mizí. Svědectvím toho je brexit, když se najednou zvedla vlna předsudků. Manželství pro gaye či adopce dětí jsou možné, ale jediný škrt pera to může změnit," upozornil.

Osmidílná minisérie televize BBC Queers přináší příběhy z britských queer dějin ztvárněných výraznými herci a queer osobnostmi jako je Ben Whishaw, Russell Tovey nebo Alan Cumming. Vyprávějí o tom, co znamenalo být queer a žít v Británii, kde ještě před půlstoletím byla homosexualita postavena mimo zákon.

Do sekce Queer Now zařadili dramaturgové Febiofestu snímky dokumentující různorodost identit, příběhů a filmařských přístupů. Zájemci v ní naleznou například mrazivý islandský horor, hořkosladkou romanci z Mexika, německé drama o ženském dospívání a na MFF Cannes uvedený artový debut, jehož producentkou byla Jane Campionová. Je v ní také filmová romance Dej mi své jméno, která sbírá ceny za scénář, režii i herecké výkony. Vznikla podle knihy Andrého Acimana v koprodukci USA, Itálie, Francie a Brazílie.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Grant Pollard

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ