Slovenský režisér Matěj Mináč a producent Patrik Pašš dostanou Cenu Raoula Wallenberga za filmy, které oživují vzpomínku na počiny Nicholase Wintona. Informovala o tom Martina Storek ze švédského velvyslanectví. Cenu udílí Mezinárodní nadace Raoula Wallenberga nesoucí jméno švédského diplomata, který za druhé světové války zachránil tisíce maďarských Židů. Cena se bude předávat 14. března v Praze.
Režisér, scenárista a producent Matej Mináč má na kontě filmy Všichni moji blízcí (1999), Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002) a Nickyho rodina (2011), které proslavily záchranu 669 převážně židovských dětí Nicholasem Wintonem na začátku druhé světové války. Za filmy získal přes 70 cen včetně televizního Oscara - International Emmy Award a Českého lva.
Raoul Wallenberg vstoupil do dějin jako zachránce maďarských Židů před německými koncentračními a vyhlazovacími tábory, a tedy před téměř jistou smrtí. V létě 1944 vystavil švédské pasy pro deset tisíc maďarských Židů. Je ale znám také jako osobnost, jejíž skon je dodnes zahalen tajemstvím. Wallenberg zřejmě doplatil na podezřívavost a bezohlednost sovětské stalinistické mašinérie a pravděpodobně byl popraven v ruském vězení. V lednu 1945 byl zatčen sovětskou kontrarozvědkou v osvobozené Budapešti.
Jeho tragický konec je stále zahalen tajemstvím. Podle některých badatelů byl dva roky po válce zastřelen v moskevské věznici. Rusové ho možná považovali za amerického špiona a oficiální verzí jeho úmrtí byl dlouhá léta infarkt. Mnozí historikové ale tuto verzi zpochybňují a tvrdí, že Wallenberg žil v Rusku ještě dlouho poté.
Rusové potřebné archivní dokumenty zatím nezpřístupnili, a doba a okolnosti Wallenbergovy smrti tak nadále zůstávají nejasné. Loni švédské úřady Wallenberga formálně prohlásily za mrtvého.
Po druhé světové válce se Wallenberg stal nejen pro Švédy a Židy národním hrdinou a legendou. Mimo jiné byl posmrtně oceněn titulem Spravedlivý mezi národy.