Frodo i upíři
Soumrak fenoménů. Kam se poděly filmy, co mění společnost?
05.01.2014 10:19 Původní zpráva
Hobit je nesporně velkofilm. Pánu Prstenů či Harrymu Potterovi ale nesahá ani po kotníky. Ne ani tak v kvalitě zpracování jako v dopadu na celou společnost.
Jméno Frodo znaly i naše babičky a fenomény Potter, Pán prstenů a Stmívání dokázaly prodat cokoliv s fotkou obrýleného čarodějnického teenagera, blonďatého zženštilého elfa nebo dekadentního sexy upíra. Pořádaly se seriózní kurzy elfštiny, a když vědci objevili v Indonésii kostru jakéhosi našeho mrňavého předka, hned mu dali odborné jméno hobit.
Knihy, filmy, knihy o knihách a o filmech, počítačové, deskové i karetní hry, hračky pro děti i dospělé, prapodivná slova jako Mordor i v titulcích deníků, filmové i literární parodie a dokonce pornoverze... Kam tohle šílenství zmizelo? Jistě, relativně fenomenální je třeba tvorba Dana Browna či krimisága Milénium Stiega Larssona, na jejichž základě vznikly filmy a komiksy. Ale skutečný popkulturní fenomén je něco, co dovede v mžiku oslovit, ovlivnit a nakonec zblbnout masy po celém světě. Ovládnout knihkupectví, kina, divadla, tisk, veřejnou debatu, hračkářský, herní i reklamní průmysl. Merchandising ostatně tvoří někdy až třetinu výdělků velkých filmových studií.
* Proč netáhnou obří blockbustery?
* Jaké byly největší popkulturní fenomény uplynulých desetiletí?
* Kam se poděl zápal fanoušků?
* Jaký je potenciál počítačových her?
* Přijde něco nového?
Na tyto i další otázky se dozvíte odpovědi v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 6. ledna 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.