Film o výtvarníkovi
Svět podle Muchy aneb Secesní malíř světového jména, jak ho neznáte
23.07.2020 11:01
Ve snímku Svět podle Muchy, který je kombinací hraného a dokumentárního filmu, chce režisér Roman Vávra ukázat život světoznámého výtvarníka v nových souvislostech. Film bude mít premiéru 28. září v pražském kině Lucerna. Diváci budou moci na snímek o životě Alfonse Muchy přijít do kin od 1. října. Proslulého autora secesních plakátů i monumentální Slovanské epopeje snímek připomene v roce 160. výročí Muchova narození, které připadne na 24. července. Za tvůrce filmu o tom informovala Markéta Faustová.
Tvůrci vycházeli především z doposud nepublikované korespondence, deníků a autobiografie. Diváci se tak dozví řadu méně známých detailů z Muchova života. "Jde o stylizovaný film s hranými prvky dokumentárního charakteru, kombinovaný s čistým dokumentem a animacemi, podpořený současným užitím filmových výrazových prostředků," uvedl režisér Vávra.
Muchův věhlas se zrodil hlavně díky spolupráci s hereckou hvězdou Sarah Bernhardtovou, malíř se ovšem na vrcholu úspěchu rozhodl opustit Paříž, aby pro svůj národ doma vytvořil Slovanskou epopej. Jeho dílo, které bylo podle některých historiků umění anachronismem už v době svého vzniku, dodnes inspiruje tvůrce po celém světě.
"K vyprávění příběhu nám posloužily Alfonsovy vzpomínky, které ke konci života sepisoval na malé lístečky a které kvůli jeho úmrtí, ale i následným dějinným turbulencím nikdy nebyly publikovány. Na podnět ženy Marie je začal s odstupem téměř 20 let zpracovávat jejich syn spisovatel Jiří Mucha," sdělil Vávra. Jako osu vyprávění si zvolil vnitřní dialog Jiřího s otcem při psaní otcovy biografie.
Micha inspiruje i streetartisty
Scenáristka Markéta Sára Valnohová soudí, že Muchův svébytný styl ovlivnil mnoho výtvarníků a v uměleckém světě je jeho vliv patrný dodnes. "Odráží se zejména ve streetartu, plakátech pro hudební styl psychedelic rocḱ a japonském komiksu manga. V tomto ohledu je Muchův odkaz opravdu fenomenální," uvedla.
Před kamerou vystoupili tvůrci, kteří se k Muchovu odkazu otevřeně hlásí a jejich dílo je známé. Mezi ně patří například Stanley Mouse, tvůrce plakátů pro skupiny a hudebníky jako Janis Joplin, Grateful Dead či Jimi Hendrix, americký umělec Mear One, který se proslavil zejména svou graffiti tvorbou i mimo streetartovou komunitu, japonskou linku prezentuje ilustrátor Jošitaka Amano.
Režisér Roman Vávra se specializuje především na dokumentární tvorbu. Loni uvedl dokument o dirigentu Jiřím Bělohlávkovi s názvem Jiří Bělohlávek: "Když já tak rád diriguju...". Před dvěma lety zaujal televizním dokumentárním cyklem Rudí prezidenti, v němž představil osobnosti pěti československých prezidentů z dob vlády komunistické strany. V roce 1998 režíroval svůj první hraný film - povídkovou komedii Co chytneš v žitě, za který byl nominován na pět Českých lvů a získal ceny na řadě mezinárodních festivalů.
Trailer k filmu Svět podle Muchy.
1