Synagogu oživí český film. Prvním snímkem bude Vyšší princip

Kultura
7. 2. 2018 13:15
Synagogu v Hartmanicích oživí promítání českých filmů.
Synagogu v Hartmanicích oživí promítání českých filmů.

Promítání filmů s židovskou a protektorátní tematikou připravil do horské synagogy v Hartmanicích na Klatovsku kulturní spolek Rašelina. Unikátní stavbu, která se zachovala jako jediná z někdejších desítek šumavských synagog nenávratně zničených za nacistického a komunistického režimu, oživí projekce každou poslední sobotu v měsíci. Jako první snímek je 24. února na programu film režiséra Jiřího Krejčíka Vyšší princip podle povídky Jana Drdy, řekla v úterý autorka projektu Sarah Huikari.

Připravené filmy jsou všechny ze zlatého fondu české kinematografie a reflektují dobu druhé světové války i období bezprostředně následující, kdy se odehrálo například vysídlení sudetských Němců. Promítat se budou snímky Démanty noci, Obchod na Korze, Kočár do Vídně, Spalovač mrtvol, Transport z ráje a další. "Originalita filmových klubů se odvíjí nejen od programové nabídky, ale i od atraktivnosti promítacích prostor. Mimo nepopiratelnou kvalitu těchto děl akcentujeme v projektu také nutnost předcházení společensky patologickým jevům - xenofobii, rasismu a nenávisti jako takové," řekla Huikari.

Každý film navíc doplní beseda s odborníky na témata spojená s náměty filmů. Například po projekci slavného okupačního dramatu Vyšší princip o statečnosti starého profesora postaveného tváří v tvář smrti bude následovat beseda s René Milfaitem na téma etika a mravnost.

Autor: ČTK Foto: , Lucie Pařízková, youtube

Další čtení

ilustrační foto

Vrcholí advent, zapalte čtvrtou svíčku na adventním věnci. Říká se jí andělská

Kultura
21. 12. 2025

Rána Hitlerovi na titulní straně. Takhle vznikl Kapitán Amerika

Kultura
19. 12. 2025

Till Lindemann ze skupiny Rammstein dnes v Praze představí svoji show Meine Welt

Kultura
18. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV