Tenkrát v ráji. Extrémní výstupy horolezce Smítka, oběti nacismu

Kultura
5. 5. 2016 11:35
Film Tenkrát v ráji vypráví o legendárním horolezci z Českého ráje Josefu Smitkovi, kterého ztvárnil herec Vávra Hradílek (na snímku uprostřed).
Film Tenkrát v ráji vypráví o legendárním horolezci z Českého ráje Josefu Smitkovi, kterého ztvárnil herec Vávra Hradílek (na snímku uprostřed).

Do českých kin vstoupí film Tenkrát v ráji, který vypráví příběh legendárního horolezce Josky Smítka (1919 až 1945) zavražděného nacisty. Podle scénáře a knihy Josefa Urbana podepsaného také pod projekty Habermannův mlýn a 7 dní hříchů jej natočili Lordan Zafranović, Peter Pálka a Dan Krzywoň. V hlavní roli se představí olympijský medailista a mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek.

Prošel náročným hereckým tréninkem, který trval půl roku. Poté se ocitl po boku skutečných hereckých hvězd. Partnerkou ve filmu mu byla Vica Kerekes. Jeho soka, majora SS Gerkeho, ztvárnil Jan Budař. Dále se ve filmu objeví německý herec Jürgen Heinrich, kterého diváci znají z Wolfova revíru, nebo Simona Stašová. Písně Skalák a titulní Tenkrát v ráji pro film nazpívala zpěvačka Radůza, vyšly na jejím albu Gaia.

Nerozlučného parťáka Josky Smítka - Heinricha hraje Petr Šmíd (na snímku vpravo).Po okupaci Československa byl Joska Smítko, který začínal na Hruboskalsku slézat pískovcové skály jako osmnáctiletý a brzy podle pamětníků neměl ve své technice konkurenci, nasazen na nucené práce. Po útěku se skrýval ve skalách, nedaleko kterých vyrůstal, a v okamžicích osamění snil o ženě, kterou potkal ještě před válkou v Tatrách. Do Tater, které už byly v jiném státě, stejně jako do Českého Švýcarska ani Teplických či Adršpašských skal už nebylo možné jezdit. Právě spisovatelka a nadšená vyznavačka horolezeckého sportu Vlasta se v Urbanově románu stává, spolu s extrémními výstupy, pilířem Smítkova přežití.

Smítkovo pohrdání okupační mocí dráždilo její nejvyšší představitele. Byl několikrát pronásledován, dlouho unikal, ale nakonec byl dopaden a ještě s několika jinými horolezci odvezen do Terezína. Ke konci března 1945, těsně před skončením války, byla většina z nich včetně Smítka popravena.

Autor: ČTK Foto: , Youtube, Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ