Tim Robbins: S Hollywoodem jsem prozatím skončil

Kultura
31. 8. 2015 10:00
Americký herec Tim Robbins.
Americký herec Tim Robbins.

Když ničemný generál provede vojenský převrat v Pákistánu a ovládne jeho nukleární arsenál, záchrana světa spočine na ramenou tří nepravděpodobných Američanů: ministra zahraničí, kterého představuje Tim Robbins, pilota v podání Pabla Schreibera a nedůležitého člena diplomatického sboru, jehož ztvárnil Jack Black. Alespoň to tak je v novém komediálním seriálu kabelovky HBO Krize.

Timonthy Francis Robbins (56) vystudoval herectví na UCLA. Politické témata ztvárňoval už v rámci svého avantgardního souboru Actor´s Gang. Hrál ve filmech Durhamští Býci, Hráč, Záskok a dalších, režíroval například film Mrtvý muž přichází. Je nejvyšším hercem, který kdy získal Oscara - za vedlejší roli v dramatu Tajemná řeka.

Krize je černou politickou satirou ve stylu filmu Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964), který reflektuje obavy z nukleárního konfliktu mezi SSSR a USA. Podobá se i televiznímu seriálu M.A.S.H., který běžel od roku 1972. Proč americkým tvůrcům trvalo tak dlouho vrátit se k podobnému tématu?

Netuším. Je to složité téma týkající se lidí na celém světě. Řada z nich se takovou satirou může cítit dotčená, může pro ně být nepochopitelná. Dělat si legraci z vážných událostí bývá těžké. Jsem nadšený, že jsme to dokázali a že s ní přicházíme ve správný čas. Nedovedu si představit, že bychom s Krizí přišli v době útoku na "dvojčata" v New Yorku nebo během invaze do Iráku.

Nový seriál televize HBO Krize v hlavní roli s Timem Robbinsem (vlevo).Na kolik je prvních deset epizod seriálu Krize pravdivých?

Nevím, ale myslím si, že dobře naznačují, jak by to ve skutečnosti mohlo vypadat.

Patří k tomu i zobrazování nahoty a sexu a používání sprostých slov, což by cenzurou v amerických kinech dnes neprošlo?

Určitě. To je výhoda kabelové televize. Nepodléhá prudérním zákonům.

Měl jste možnost navštívit Bílý dům a podívat se, jak to funguje v tamním velíně?

To ne, ale činnost politiků znám dobře. Nedávno jsme se skupinou společně smýšlejících tvůrců pomohli vrátit do věznic v Kalifornii kulturní programy. Během hospodářské krize byly zrušeny a nám se na ně podařilo předloni získat čtyři miliony dolarů a na příští rok dvojnásobek. Byl jsem proto pozván Ericem Holdenem, bývalým generálním prokurátorem USA, do hlavního města. Řešili jsme, co pro vězně můžou udělat umělci a jak můžou pomoct snížit kriminalitu prostřednictvím umění. Během toho jsem měl možnost poznat, jak politici jednají, a připravit se tak na roli ministra zahraničí v Krizi.

Co vás na projektu umělecké tvorby ve věznicích zaujalo?

Když jsme s tím programem před osmi roky začínali, uvědomil jsem si, že se jedná o podobnou průpravu, jakou procházejí herci: emocionální, fyzickou a vzdělávací. Cílem je připravit je na veřejný život. Naučit je, jak po propuštění zvládat emoce.

Proč satiru nemají rádi politici?

Tim Robbins (vlevo) ve filmu Tajemná řeka spolu s Kevinem Baconem (uprostřed) a Laurencem Fishburnem.Musím zdůraznit, že satira v médiích má svoje místo, i když se to někomu nemusí líbit. Je součástí zdravé společnosti, která se nebojí dělat si legraci sama ze sebe. V historii tomu nebylo jinak. Za Shakespeara se pravda hájila jen na divadelních prknech - a i tak mohli herci přijít z politických důvodů o život.

Jak jste se prvně setkal se satirou vy?

Na začátku 70. let jsem žil v New Yorku a byl členem divadelní skupiny, která hrála satirické skeče přímo v ulicích města. Dělali jsme si legraci z politiků, předpisů, mravnostních nařízení...

V čem komedie pomáhá svobodě?

Nejdůležitější je komedie v době, kdy lidem odhaluje nepříjemné pravdy. Když plave proti proudu.

Úspěšný americký komik Jerry Seinfeld v rozhovoru pro The Hollywood Reporter nedávno tvrdil, že politická korektnost znamená smrt komedie. Souhlasíte s ním?

Nezajímá mě korektnost, ale to, že náš systém nefunguje. Nemožnost dostat se k základu problémů současnosti kvůli utajování.

Jste scenárista, herec, producent a režisér. Kterou z těchto profesí si nejvíce užíváte?

Všechny. Jako scenárista jsem velice neurotický. Možná i proto se vždycky snažím psát z pohledu herce. Dialogy se musejí "vejít do pusy". Scénář je tvárná entita: když se při natáčení stane něco nepředvídatelného, musíte být schopen dělat úpravy na poslední chvíli.

A ostatní profese?

Jako režisérovi a herci mi to myslím jde. Jen neumím moc dobře přijímat kritiku.

Sydney Pollack mi kdysi řekl, že hraje u jiných režisérů proto, aby okoukal jejich způsob práce. Jak je tomu u vás?

Clint Eastwood mi ukázal během natáčení Tajemné řeky model, jak pracovat, aby režírování nebylo mučení. Neztrácí čas. Udělá jednu klapku, možná dvě. Nekřičí, není nervózní. Přijdete do práce před devátou a po obědě v klidu odejdete. A přitom tušíte, že děláte dobrý film, pro který jste nemusel trpět.

Tim Robbins a Marcia Gay Harden ve filmu Tajemná řeka.

Na čem právě děláte vy, kromě seriálu Krize?

Teď mě baví cestovat po světě s divadelní skupinou Actor´s Gang. Nedávno jsme byli v Číně, projeli USA a právě se vrátili z Francie a Španělska. Je úžasné hrát před živým publikem a přitom poznávat různé kultury světa. A taky je to jedna z posledních možností, kdy můžete diváky poprosit, aby vypnuli mobily a užívali si dvě hodiny zábavy v klidu.

Určitě milujete živé divácké reakce...

Jasně! To vám potvrdí každý herec: při natáčení tenhle vztah chybí. Zato když na scéně řeknete strašně vtipnou větu a nikdo se nezasměje, hned víte, že jste šplápnul mimo.

Připravujete nějaký film v Hollywoodu?

Teď ne. Píšu scénář, ale abych režíroval, musel by mi někdo nabídnout 10 až 20 milionů dolarů a dát mi absolutní uměleckou svobodu. Jenže v poslední době to ve studiích vypadá úplně jinak, vlastní vize a autorská díla se nepřipouštějí. Chápu to, a tak se v poslední době o nic vlastního nesnažím. Nechci se podřizovat lidem, kteří mají ekonomické vzdělání, ale co do umění jsou to ignoranti. Kvůli nim štáby makají za co nejnižší mzdy a jen pár hereckých hvězd dostává miliony; to nepřináší tvorbě nic dobrého. Není to v duchu spolupráce, v níž jsem svou kariéru začínal a od které je filmová tvorba odvislá.

Hodně se mluví o vašich liberálních postojích. Když byli Durhamští býci promítáni v roce 2003 v baseballové Síni slávy, nebyli jste s vaší tehdejší partnerkou Susan Saradonovou pozváni kvůli kontroverzi kolem vašich protiválečných názorů na invazi do Iráku...

To se stane, ale nikdo z liberálů se nás kupodivu nezastal. Jediní, kdo se ozvali na protest, byli konzervativní demokraté nebo republikáni jako Clint Eastwood, Kevin Costner a Jack Valenti. Nedělím lidi podle stranické příslušnosti. Vím, že hodně republikánů jsou slušní lidé. Můžou mít na věci jiný názor, ale jsme schopni najít společnou řeč.

Vraťme se k seriálu Krize. Připravuje se už druhá sezóna?

To se uvidí podle úspěchu první série. Pokud bude druhá, budou se v ní řešit geopolitické problémy Ruska, v třetí sezóně poukážeme na jižní Ameriku. Pokud bude zájem, nevynecháme žádnou část světa.

Autor: Ája BufkaFoto: archiv , Facebook , ČTK , Youtube, HBO

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ