Rozdáním cen pro nejlepší filmy skončil v sobotu večer jedenáctý ročník mezinárodního festivalu dokumentů v Jihlavě. Český film "bodoval" dvakrát: v sekci jemu vyhrazené zvítězili režiséři Martin Dušek a Ondřej Provazník za snímek Poustevna, das ist Paradies, který vzbudil pozornost už při svém premiérovém uvedení na festivalu v Karlových Varech.
Cenu diváků pak získal Filip Remunda za půlhodinové dílo s názvem Pulec, králík a Duch svatý, jehož hlavním hrdinou je kněz pravoslavné církve Libor Halík, který již čtyři roky pravidelně dochází před brněnskou kliniku a hlasitým zpěvem žalmů zde protestuje proti provádění potratů. Poustevna, das ist Paradies se věnuje dění na opačném kraji republiky, ve šluknovském výběžku - skrze ironické i dojemné portréty starousedlice sudetské Němky, nezaměstnaného Němce, který do české vsi dojíždí zamilován do prostitutky, dcery vietnamského trhovce a mladého holandského idealisty, který se v poničené vsi (jen načas) usadí.
Nejlepším středo- a východoevropským dokumentem se stal film Družstvo ruského režiséra Sergeje Loznicy, černobílý a velmi pomalým tempem snímaný záznam jednoho dne rybářů lovících v zamrzlém Bílém moři. Zvláštní cenu pětičlenná porota udělila rakouské režisérce Anje Salomoniwitzové za snímek Stalo se to krátce předtím. Autorka kombinuje dokument s hraným filmem: skutečné výpovědi lidí, kteří se podílejí na obchodování se ženami, natočila s herci při dodržení formy dokumentu.
Soutěž mezinárodních dokumentů (teritoriálně neomezenou) vyhrál americký Číňan James T. Hong za práci o tajném útvaru japonské císařské armády, která v době druhé světové války experimentovala s biologickými zbraněmi a má na svědomí tisíce mrtvých Číňanů. Název 731: Dvojí výklad pekla naznačuje neobvyklou formu, kterou zvolil - snaží se na válečné hrůzy nahlížet očima obou zúčastněných stran. Film ze silné dvacetičlenné kolekce vybral jediný porotce, americký experimentální filmař českého původu Woody Vassulka, který si sám z Jihlavy odvezl cenu za celoživotní dílo.
Slavnostní ceremoniál pojalo sdružení Vosto5 jako parodii na olympijské (i obecně sportovní rituály) s četnými ironickými narážkami na snahu Prahy pořádat olympiádu. Ministr kultury Jehlička v průběhu večera přislíbil finance českému filmu jako takovému i samotnému jihlavskému festivalu - zejména na opravu dosluhujícího kina Dukla.
Foto: ČTK
V Jihlavě vyhlásili <span>nejlepší dokumenty</span>
Kultura
28. 10. 2007 10:45
Vosto5 parodovala při ceremoniálech festivalu olympijské rituály
Autor: Pavel Mandys