V kinech od kolébky do hrobu

Kultura
5. 5. 2011 08:30
Rychle a zběsile, tentokrát v Riu.
Rychle a zběsile, tentokrát v Riu.

I když by to bylo samozřejmě kýžené, málokdy se filmových novinek v jednom distribučním týdnu sejde tak pestrý výběr jako tentokrát. Hezoulinká adaptace klasické dětské knížky, akční jízda o rychlých autech a hbitých čórkách, současný politický thriller a umělecký film o umírání. Takhle se v kinech potká demograficky velmi pestrý vzorek.

Další Disneyho verze příběhu o meduchtivém medvědovi.Nejnovějšího z řady filmových adaptací Medvídka Pú (o kolik krásnější je slovenský titul Macko Pu?) natočil Stephen J. Anderson - člověk, který šel v pět let starém filmu Robinsonovi proti všeobecnému trendu hollywoodských animáků posledních roků být co nejvymydlenější, technicky nejdokonalejší a emocionálně nejneškodnější.

Medvídek Pú je v zásadě velmi temné povídání (Pú má hlad, Ijáček nemá sebevědomí ani ocásek a Kryštůfek Robin zřejmě žádné rodiče), ale dětem to radši neříkejte: nová Disney verze stejně jako ty předchozí celou věc trochu lakuje starosvětsky na růžovo a vlastně ne zle.

Noční můrou pro vymýšleče distribučních titulů, sestavovatele databází a filmové diváky obecně je pak už pětičetná série filmů započatá snímkem Rychle a zběsile, v jejímž rámci se názvy příliš nemění. V češtině se už vyzkoušely varianty jako povinné Rychle a zběsile 2, Rychlí a zběsilí či Rychle a zběsile: Tokijská jízda, teď přišla řada na vítaně jednoduché Rychle a zběsile 5.

Fair Game: Naomi Wattsová a Sean Penn zase spolu před kamerou.Na modelu samotném se nic nemění, i tentokrát pár desperátů chystá akci století, kde nechybí sexy ženy, sexy auta a sexy peníze. Akorát že tenhle díl patří v dosavadní sérii k těm nejzábavnějším. Současná lokace - Rio de Janiero.

Na trochu dospělejší formát aspiruje politický thriller Fair Game od Douga Limana, jenž se do povědomí veřejnosti nejvíc zapsal prvním dílem série o sklerotickém agentu Bourneovi Agent bez minulosti. Liman v konspiračním thrilleru míchá dohromady jaderné zbraně v Iráku, moc médií, křehkost manželství a Naomi Wattsovou se Seanem Pennem, kteří spolu nestojí před kamerou poprvé (21 gramů, Zabiji Nixona) - ale nejspíš je na to trochu pozdě.

Cesta za horizont: poslední film Guillaumea Depardieua.A nakonec je tu Cesta za horizont, hraný debut Alexe Iordacheska, který pokračuje ve slibně nastartované linii francouzsko-rumunských koprodukcí (třeba hudebně-komediální Koncert či horor Ils). Tenhle film nemůže nepředcházet určitá pověst: jde o poslední film nehodného syna Gérarda Depardieua Guillaumea (zemřel v říjnu 2008), hraje tu sestra Vanessy Paradis Alysson, jde o kontroverzní téma biomechaniky, genetické manipulace a obecně vylepšování našich životů prostředky špičkové technologie a medicíny...

Je to těžký film s těžkými motivy, ale každý věk si žádá ty svoje. Prázdný džbánek na med, prázdná nádrž, prázdný sklad zbraní i prázdná kapačka jsou prostě průšvih.

Autor: Vojtěch RyndaFoto: outnow.ch

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ