V pražském kině Atlas začal festival <span>Psycho Film</span>

Kultura
6. 6. 2008 16:20
Ve festivalovém programu je i úspěšný Kurz negativního myšlení.
Ve festivalovém programu je i úspěšný Kurz negativního myšlení.

Ve festivalovém programu je i úspěšný Kurz negativního myšlení.Hrané snímky i dokumenty spojující náměty z oblasti psychiatrie a psychologie nabídne divákům festival Psycho Film Praha, jehož druhý ročník začal v pátek v pražském kině Atlas. Festival je partnerským projektem přehlídky Mezi ploty a koná se pod záštitou Psychiatrické léčebny Bohnice.

Tématem přehlídky jsou eutanazie a sebevražda a s nimi spojené otázky lékařské i etické. Nejen proto doplní filmová představení ve dvou sálech karlínského kina komentáře odborníků z řad psychiatrů, psychologů i filmařů.

Do neděle se v kině Atlas, před nímž poutá pozornost kolemjdoucích velký model lidského mozku, uskuteční téměř dvě desítky projekcí. Všechny jsou přístupny zdarma. Dnes odpoledne byly promítnuty dva koprodukční snímky - španělsko-francouzsko-italský oscarový film Alejandra Amenábara Hlas moře z roku 2004, odměněný i velkou zvláštní cenou poroty na festivalu v Benátkách, a dánsko-britský snímek nazvaný Wilbur se chce zabít režisérky Lone Scherfigové. První vypráví příběh španělského básníka Ramona Sampedra, ze kterého učinil v mládí jeden neuvážený skok z útesu doživotně těžce ochrnutého člověka: kvadruplegika. Druhý je moderní pohádkou, postavenou na zcela protikladném životním postoji dvou bratrů.

Zanussi i Švankmajer

V programu se mezi celovečerními tituly objeví například drama Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou Krzysztofa Zanussiho a černá komedie Kurz negativního myšlení, oceněná na karlovarském festivalu za režii a Českým lvem za nejlepší zahraniční film. Domácí tvorbu zastoupí dílo předního filmového surrealisty Jana Švankmajera Spiklenci slasti, které s ironií a nadsázkou pojednává o bizarních sexuálních deviacích, a také jeden ze tří hraných snímků, které natočila dokumentaristka Drahomíra Vihanová. Její opomíjený, existenciálně laděný debut s názvem Zabitá neděle vznikl v roce 1969 a do kin byl uveden až po listopadu 1989.

Dokumentární tvorbu zastoupí tři snímky Tomáše Škrdlanta včetně filmu Hledání dobré smrti, ve kterém přinesl autentické příběhy umírajících. Dokumentární filmy z archivu Krátkého filmu představí filmařské nazírání na závislost na alkoholu a tvrdých drogách v Československu 50. až 80. let. V jednom bloku bude uvedena i tvorba studentů filmových škol.

Cílem přehlídky financované grantem Evropské unie je mimo jiné osvěta na poli duševních poruch. "Závažným tématem nechceme u diváků vyvolávat depresi. Naopak, eutanazie se pomalu stává předmětem celospolečenské debaty a festival skrze uměleckou tvorbu a názory odborníků pomůže nalézt odpovědi na otázky, které si dříve či později položí každý," řekl ředitel přehlídky Ivan David ml.

Zvláštní podkategorii tvoří raritní snímky, například propagandistická díla Třetí říše představující pokroucený, nacionálněsocialistický výklad eutanazie, která měla fungovat jako masová vražda duševně chorých. Cílem těchto pseudodokumentů bylo démonizovat duševně nemocné v očích německého obyvatelstva.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ